ADALET VAR MI YOK MU?

Ekim 20, 2016, 1:31 pm 518 izlenme

Adalet müessesesi var ama adaletin tecellisi var mı? Su götürür. Bazan vardır bazen de yoktur. Veya, kimine göre değişir. Sanki şans gibi bir şey. Adalet, güçlü devlet ve dürüst tomplumlarda resen tecelli eder. Aynı, kamu davası gibi. Zayıf toplumlarda da sadece güçlü insanlarca oluşturulur. Hak sadece ve sadece güçlünündür. Aynı şu anda bizim ülkemizdeki gibi. Tıpkısının aynısı neyse aynen o.

Nasıl dişye kafanızda sualler oluşacaktır biliyorum. O kadar çok örnek var ki.
İnsana saygısı olmayan şirketler ve bazı devlet yöneticileri ” Vatandaştır, kerizdir. Mecburdur öder” zihniyetine haizdir. Mesela, Elektrik idaresi maliyeti 20 TL. olan bir faturayı çeşitli eklentilerle ,, KDV+ÖTV+TRT+Kaçak kullanım+Sokak aydınlatma+ Okuma+ geçen aylardan borç ve tekrar vergilendirmelerle 120 TL.ye çıkarmaktadırlar. Para lazım olunca aylık faturalar 20 günlüğe hatta 15 günlüğe çekilmekte, vatandaş yolundukça yolunmakta ve buna dur diyecek merci, müdahale edecek adalet mensubu bulunmamaktadır. Acı ama gerçek.
Belediyelerin su ve saire faturalandırmaları da aynı. Gelir getireceğim diye hizmet götürmediği insanlarını utanmadan söğüşlemekte, sokaklara yaptığı asfaltın, kaldırımın parasını vatandaşından fahiş bir şekilde almaktadır. Adı ÇTV, KDV, Atık su, Katı atık ve okumadığı su saatini keyfince sökerek arızalı diye tamir ve muayene adı altında kaz gibi yolmaktadır. Güya hizmet edecek. Bu duruma müsaade edenler ve göz yumanlar kimler. adalet mensupları ve siyasetçiler, kanun koyucular. kendileri için aslan, halkı için ise sağırdırlar.
Bunların haricinde hırsızlar, cinsi sapıklar, gaspçılar, çeşitli şekilde vatandaşa eziyet edip yanına kar kalanlar ve karşılığında Allahtan yardım bekleyen mağdurlar. Adalet yok ki. Hak yerini bulsun. vatandaşların telefonlarına sarkmalar, çeşitli teknolojiyi kullanarak yapılan rahatsızlık vermelerin bir cezai yaptırımı var mı? Varsa bile caydırıcı mı? Uygulayanı veya uygulattıranı var mı? Yok, Yok, Yok.
Büyük bir ahlaki çöküntünün içersindeyiz. Ne milletimize, ne Töremize, ne Vatanımıza, ne kutsal değerlerimize, ne büyüklerimize, ne Bayrağımıza saygı kaldı. Bırakın insanlığa bile saygı kalmadı. zavallı hayvanlara yapılan eziyetler, tabiatımıza ve habitatımıza yapılan uygunsuz ve kanunsuz müdahaleler. Nerde hukuk, nerde Adalet.
Ben sadece bir kaç tane örnek verdim. Gerisi Himalaya Dağları kadar. Anlayana.
SAYGI VE SEVGİLERİMLE.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Raci Özbek Ekim 25, 2016

Turgut Gül, Yazının sonuna kadar okudum. Devletin eksiklerini, hırsızların gaspçıların, Devlet kisvesine bürünen soyguncuların, Vatandaşın alın teri ve namusuyla kazandığını nasıl söğüşlediklerini, yapılan vicdansızlığı, ahlaksızlığı çok güzel şekilde anlatmışsın. Eline kalemine sağlık. Mükemmel bir durum değerlendirmesi…… Ama maalesef ADALET TATİLDE….
…………………………….Selam ve Saygılarımla değerli abim.

DİĞER YAZILARI

ADALET VAR MI YOK MU?

Ekim 20, 2016

ASKERLİK MESELESİ

Ekim 4, 2016

DEĞİŞİMİN KAÇINILMAZLIĞI

Değişim hayatın karşı konulamaz kuralıdır. Doğa içinde barındırdığı milyonlarca tür canlıyla birlikte her an, durmaksızın...

Temmuz 28, 2017

Tarihin piskolojisi

Efendim ben türk tarihçiliğinde eksik bulduğum nokta piskolojidir.tarih yazıcılar devrin sosyal siyasal kültürel hatta ekonomik...

Temmuz 3, 2017

Oldu da bitti maşallah, hayırlı olur inşallah…

    Zaman su gibi akıp geçiyor, o akıyor, biz bakıyoruz. Mübarek Ramazan ayı ve...

Haziran 28, 2017

Uçuruma Sürüklenen Türkiye  

Trump Amerikan başkanı seçildiğinde, ABD de 200 yıllık küresel sermaye hakimiyetinin sona erdiği, milli devletin...

Haziran 10, 2017

Bende beğenmiyorum bunları

PKK, en az on devletin topraklarımıza, ekonomimize, kalbimize ve zihnimize yönelmiş ortak operasyon aracı, hatta...

Haziran 2, 2017