Afganistanda yoksulluk

Ekim 31, 2019, 12:55 pm 243 izlenme

Afganistan Cevizcan Vilayeti Şibirgan’da bulunan Kuyaş Yardımlaşma Derneği Başkanı Nur Muhammed Karizade sosyal medya üzerinden Afganistan’aki ekonomik durum ve yoksulluğun ulaştığı boyutları paylaştı.

Nur Muhammed’in sosyal medyadaki paylaşımı şöyle:

Resmi rakamlara göre Afganistan halkının 55% yoksulluk ( açlık sınırı altında) yaşıyor, bu rakam Afganistan kuzeyindeki Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Cevizcan vilayetinde 60% aşıyor malesef.
Son yıllarda ülkedeki savaşın Afganistan kuzeyine ( Türk bölgelerine) sürülmesi toplumu ekonomi sağlık eğitim konusunda etkilemiştir.

Halıcılık tarım hayvancılık ve ticaretle uğraşan halk savaşlar nedeniyle işi gücünden oldular ve bir çok bölgedeki halksa evlerini terk etmek zorunda kaldırlar.
Bir yandan ülkede özelliklede kuzeydeki devam eden ıstikrarsızlık, ayrımcılıklar toplum arasında Afganistan geleceği ile ilgili ve Türk toplumunun akıbeti ile ilgili kaygıları artiryor.

Bizde Afganistanda aktive bir STK olarak dünyanın her bir tarafinda yaşiyan özellikle ana vatanımız Türkiyedeki soydaşlarımızın maddi ve manavı destekleriyle her zaman burada yaşıyan soydaşlarımızın yaralarına merhem olabilmek için gece gündüz demeden çabalıyoruz ve inşallah bu toplumu bu felaketten kurtarıp güzel günlere kavuşana kadar yanlız bırakmayız inşallah,

Allah yar ve yardımcımız olsun.
Saygılarımla

Nur Muhammed Karizade                             
Kuyaş yardımlaşma ve Kalkınma Dernek başkanı

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER