Ahde Vefa 78 İstanbul Birliği derneğinde Gazeteci Karataş Konferansı

Ağustos 21, 2016, 12:12 pm 1.631 izlenme

“Ahde Vefa 78 İstanbul Birliği”nin geneleneksel toplantılarının bu haftaki konuğu Gazeteci, Fotoğraf Sanatçısı Abdulkadir Karataş oldu. Karataş “Toplumsal olaylar ve sosyal medya” konulu sohbetinde, internet üzerinden bilgi paylaşımı ve bilgiye erişimin doğurduğu sonuçları değerlendirdi.
Günümüzde algı operasyonlarının büyük ölçüde ‘sanal âlem’de yapıldığını ifade eden Karataş, “Bazen sosyal medya üzerinde yürütülen operasyon yazılı ve görsel medyayı bile geride bırakmaktadır. Yani ‘genelağ’ bağımlılığı bizi çoğu kez propaganda faaliyetlerine karşı korunaksız bırakmaktadır. Etkisine oranla güvenilirliği yazılı/görsel medyaya oranla daha düşük olan sosyal medyadaki paylaşımları ihtiyatlı yaklaşmak, bize sunulan mâlumatları başka kaynaklardan teyit etmek gerekmektedir” dedi.
En mâsum paylaşımların bile birer istatistiki bilgi içerdiğini, bir anlamda açık istihbarat kaynağı olduğunu kaydeden Karataş şunları söyledi:
“Herhangi bir sosyal paylaşım sitesine yüklediğimiz ve sıradan şeyler olarak düşündüğümüz yazı, fotoğraf, bilgi, belge aslında erbabı için paha biçilmez bir istatistik kaynağıdır. Bu paylaşımlarla bizim hayat tarzımız, beslenme alışkanlıklarımız, zamanı kullanma biçimimiz, ilişki içinde olduğumuz insan toplulukları, ekonomik durumumuz vs, su yüzüne çıkmaktadır. Dolayısıyla, bir anlamda kendimizle ilgili birçok bilgiyi tüm dünyaya servis etmekteyiz.”
Karataş, sosyal medyanın -bir mobil bağlantı olması şartıyla- zaman ve mekan sınırı olmadan elimizin altında bulunduğuna dikkati çekerek, güncel olaylardan örnekler verdi.
1978 kuşağının hem ’80 darbesini, hem de 15 Temmuz darbe teşebbüsünü yaşayan bir kuşak olarak iliteşim alanındaki dev gelişmeye tanıklık ettiğini kaydeden Abdulkadir Karataş, “Muhtemelen 1980 darbesini radyodan ya da televizyondan öğrendiniz.15 Temmuz kalkışmasında ise internetin yoğun şekilde hayatımıza sirayet etmiş olmasına ve bazıları teyide muhtaç da olsa anlık bilgilere şahitlik ettiniz. Bu aslında sosyal medyanın gücünü de gösteren en önemli etkenlerden biridir” diye konuştu.
Karataş konferansın sonunda soruları cevaplandırdı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER