Akupuntur Uzm. ve Uzm.Dr.Baki Dökme’nin gezi notları “KIRGIZİSTAN’IN BAŞKENTİ BİŞKEK’TEYİZ”

Eylül 29, 2016, 5:59 am 1.723 izlenme

Uçak Manas Uluslar arası Havaalanı’na oranın saatiyle 05.10’da inmişti. Bavullarımızı alana kadar biraz zaman geçti.

O gün Atilla Bey, Göçmen Oyunları gösterilerinde görevli olduğu için bizi karşılamaya gelemedi. Yerine arkadaşlarını gönderdi.
Öğrenci arkadaşlar/Harun Bey ile Narman Bey, bir taksiyle anlaştılar. 600 Som taksi parası verdik. Bir de arkadaşların gelişini sayarsak 1200 Som taksi parası ödedik.
Şu adrese giderek para değişimine baktığımızda 1,- TL’nin 22.17 Som olduğunu görürüz.
1200’ 22’ye bölsek 54,-TL ödeme yaptığımız ortaya çıkar.
Evde bir gece yattık. Ancak kuşluk vaktinde vardığımız için 2 gün parası verdik. Türkiye parasıyla 180,-TL ödedik.
Som para birimi, som altın sözünden gelme olsa gerek. Kâğıt paralar çok sağlam. Duyduğuma göre, Avrupa ülkelerinden birinde basılıyormuş.
Birkaç saat dinlendikten sonra dışarı çıktık. Alışveriş yaptık. Sonra Harun Bey bir Aladağ meydanını gezdirdi.
Bir parkın içinde bulunan büfeden biri kendime, diğeri eşime olmak üzere, oranın telefon kartından 2 tane aldık. Orada, bizdeki sim kart yerine “Sim karta” deniliyormuş. Eşim kartını hemen çantasına koymuş. Bense değiştirirken kartımı pantolonumun üzerine koymuştum. Aradan birkaç saat geçtikten sonra kartın kaybolduğunu anladım. İstanbul’a gelince 10,-TL karşılığında yenisin aldım.
Aladağ meydanının oradaki adı “Alatoo ayantı” imiş. “Alatoo Maydanı” diyen de var mı bilmiyorum. Maydan/Ayant yerine Rusçasını söyleyenlerle karşılaştım. Sorduktan sonra “Ayant” sözünü söylediler.
O gün Isık Köllü/Isıcak göllü/Sıcak Göllü Sancar Bey bizi Bişkek’in dışında Panorama adlı bir yere götürdü. Buradan ağrı Bişkek’i seyrettik. İstanbul’la kıyasladığımızda Karaman ya da Atilla Bey’in dediği gibi Konya gibi bir yer gördük. O tepenin altında Supara adında bir yere vardık. Orada Kırgız Türklerinin eski yaşantısını canlandıran yerler vardı. Orayla ilgili bir oynarca/video paylaşmıştım. Sonraki paylaşımlarımda zaman zaman gene fotoğraflar paylaşırım inşallah.
Sancar Bey bizi orada çok güzel bir konukseverlikle ağırladı. At eti, koyun eti, sığır eti, çorba, kımız, samsı/samsa ile diğer yiyeceklerden oluşan, zengin/bay bir sofra/dastorkon donattırdı. Sancar Bey Türkiye’de Gazi Üniversitesi’nden mezun olmuş. Yanlış hatırlamıyorsam ekonomi bölümünü bitirmiş. Türkiye Türkçesini çok güzel konuşuyor. Kırgızistan’da beton işiyle uğraşıyormuş. Yeğenimin söylediğine göre o firmanın Türkiye’de de yerleri varmış.
O gece evimizde dinlendik.
Atilla Bey bize Zeytinburnu’nda yaptığımız konuşma sırasında vizesiz olarak Kazakistan’a da geçebileceğimizi söylemişti. Onun için önce Kazakistan’ı, sonra Kırgızistan’ı gezeriz diye düşünerek yola koyulmağa karar verdik.
Ertesi gün/10 Eylül 2016 sabahı, Sancar Bey bizi, Kırgızistan-Kazakistan sınırına kadar arabasıyla götürüverdi. Allah ne isteği varsa versin. Kendisini biz de İstanbul’a davet ettik.
Sınıra giderken yanımızda Atilla Bey’in öğrenci arkadaşlarından Rafael Bey de vardı. Rafael Bey Ahıska Türklerinden imiş. Ailece Almaata/Almatı’da oturuyorlarmış.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER