Ankara İcra Dairesi: MHP’de kurultay toplanamaz,Muhalefet cephesi engel kalmadı

Mayıs 13, 2016, 6:02 pm 1.416 izlenme

Ankara İcra Dairesi’nden yeni karar geldi: Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin ihtiyadi tedbir kararı geçerlidir, kurultay toplanamaz.
Ankara 25. İcra Müdürlüğü MHP ile ilgili yeni bir karar verdi. Kararda Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tedbir kararının geçerli olduğu, kurultayın toplanamayacağı bildirildi.
Ankara 25. İcra Müdürlüğü MHP ile ilgili yeni bir karar verdi. Kararda Gemerek Asliye Hukuk Mahkemesi’nin tedbir kararının geçerli olduğu, kurultayın toplanamayacağı bildirildi.
MHP’nin avukatı: Kurultayın yapılması hukuken mümkün değil
MHP Genel Merkez avukatı Bulut, “Söz konusu ihtiyati tedbir kararları gereğince 15 Mayıs 2016 tarihinde yapılacağı ilan edilen kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir” dedi.

MHP GENEL MERKEZ TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi Avukatı Yücel Bulut ve Hukuk Heyeti, saat 17.15’de düzenledikleri basın toplantısında, ”Bu kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir” dedi.
Bulut’un açıklamaları:
MHP kurultayının olağanüstü kurultaya çağrılmasına ilişkin olarak, Ankara 12. Sul Hukuk Mahkemesi tarafından üç kişilik çağrı heyeti kurulmasına karar verilmiştir. Söz konusu mahkeme kararının kesinleşmeden uygulanması mümkün olmayan kararlardan olmasına rağmen çağrı
heyeti tarafından Yargıtay’ın gerçekleştireceği denetim ve vereceği karar beklenmeksizin olağanüstü kurultaya ilişkin karar açıklanmış, 15 Mayıs 2016’da büyük kurultayın toplanacağı ifade edilmiştir.
Yasal olmayan bu girişim karşısında bu kurultaya katılmak üzere davet edilen üst kurul delegelerimiz, kongre çağrısının yasal olmadığı gerekçesiyle ikametgahlarının bulunduğu asliye hukuk mahkemelerine başvurarak koruma talep etmişlerdir. Tosya ve Gemerek mahkemeleri tarafından kendilerine yapılan başvuru üzere kongre kararı ihtiyatı tedbir kararıyla durdurulmuştur. Bu kararlar Ankara 25. İcra Müdürlüğü nezninde işleme konulmuştur. İlgili kararların işleme alınmasından hemen sonra kim olduğu yargı çevrelerinde çok çok iyi bilinen Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi hakimi Burhan Yas tarafından henüz ortada açılmış hiçbir dava yokken ihtiyat kararlarının infazına ilişkin dosyaların fotokopileri istenmiştir. Bu hakim yetkisi ve görevi olmadığı halde, dava açılmamış olduğu halde bu dosyayı yakından takip etmektedir.
Bu hakimin kimliği ve mazisi genel merkezimiz tarafından çok iyi bilinmektedir. Mesaisinin bitimine sayılı saatler kala açıkladığı kararla da hangi amaca hizmet ettiği de yiğne tarafımızca çok iyi bilinmektedir. HSYK’ya gerekli şikayetler gerçekleştirilecektir. Bu nedenle bugün mesai bitimine bir saat kala tesis etmiş olduğu karar bizleri şaşırtmamıştır. Ama ihtiyati tedbir kararalarının yazı işleri müdürleri aracılığıyla uygulanması talep edilmiştir. İptal kararı ihtiyati tebdirin infazına ilişkin icra dosyaları hakkındadır.
Gemerel Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından bugün öğleden sonra talebimiz kabul edilerek ihtiyati tedbir kararının devam ettiği ve de gereğinin yapılması amacıyla Ankara Valiliği’ne gereki ihtiratın
faks yoluyla yapılarak kararın uygulanması istenilmiştir. Tedbir kararları Gemerek ve Tosya’daki mahkemelerden ibaret değildir. Nitekim üst kurul delegelerimizin yaptığı başvurular üzerine de başka mahkemelerce de 15 Mayıs’ta düzenleneceği ilan edilen kurultaya ilişkin 13 Mayıs’ta ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmasına karar verilmiş olup bu kararlar da gereği yapılmak üzere ve bizzat mahkemeleri tarafından doğrudan Ankara Valiliği’ne gönderilmiştir. Bu kararlar doğrultusunda bu kurultayın yapılması hukuken mümkün değildir.
Ankara Valiliği tarafından gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır. Bu kongreye delegeleri davet edenler açıkca suç işlemektedir. Delegelerimizin bu çağrılara itibar etmeyeceğini biliyoruz.
Çağrı Heyeti Avukatı Ahmet Birol Şağban: ”Gemerek’ten yeni bir karar çıkmış olamaz”
Ankara İcra Mahkemesi’nin vermiş olduğu karar şuan itibariyle hem Gemerek hem de Tosya Mahkemeleri’nin kararını durdurdu. İcra edileceği yer Ankara olduğu için ona bağlı olan mahkemede bu kararla uygulanamaz dediğine göre artık Gemerek ve Tosya’daki mahkemelerin uygulanabilirliği ortadan kalktı. Gemerek’ten yeni bir karar çıktı diyorlar bu mümkün değil. Çünkü ben dün Gemerek hakimini reddi hakim yaptım.
Avukat Baykal Doğan: ”Verilen kararlar yok hükmündedir”
”Yargıtay’ın görevi ve yetkisinde olan dosyayla ilgili başka yerlerde verilecek kararlar yok hükmündedir. Niye? 12. Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen bir karar var ve bir çağrı heyeti oluşturuyor ve bu karar verilmiş, mahkemesi dahi karardan elini çekmiş durumda. Kendi kararına bile dokunamayacak halde. Bu karar Yargıtay’a taşınmış, Yargıtay bununla ilgili karar verene kadar 12. Sul Hukuk Mahkemesi bile buna dokunamazken bu kararı değiştiremezken herhangi bir yerdeki başka mahkemelerin görev ve yetkisini gasp ederek, yok sayarak bu kararların sonuçlarını ortadan kaldırmaları mümkün değil. Bu mahkemelerin kararları yok hükmündedir.

MUHALEFET GENEL BAŞKAN ADAYLARININ AÇIKLAMALARI

Meral Akşener
Olağanüstü Kongremiz, Ankara Anadolu Otel Esenboğa kongre salonunda 15 Mayıs 2016 günü saat 10.00’da yapılacaktır.
SİNAN OĞAN: ENGEL KALKTI
Sinan Oğan’ın yaptığı açıklama şöyle: “Aday olan arkadaşlarla bir araya geldiğimizde hukuk içinde mücadelemizi sürdürmeye karar vermiştik.
Müracaatlarımızdan müspet netice aldığımızı görüyoruz. Pazar günü kurultayımızın yapılmasının önündeki tüm engeller kalkmış durumdadır. İnşallah kurultayımızı yapacağız. Normalde 12 Aslihe hukuk Mahkemesi’nin verdiği karar ile kurultayın yapılması lazım. Ancak MHP Genel Merkezi bazı ilçelerde delegelerle kurultayı yaptırmama yoluna girmişti. Biz Tosya’yı daha önce müracaat ederek kaldırmıştık. Bugün de Gemerek’in kararı kaldırıldı.Yargıtay süreci mutlaka beklenilmesi gereken bir süreç değildir. İki mahkeme de yetkisiz oldukları halde karar vermişti. Bugün adalet yerini buldu.
‘DELEGELERE ÇAĞRIDA BULUNUYORUM’
Biz bütün hazırlıkları yapmıştık, otelleri ayarlamıştık, yazışmaları yapmıştık. Bütün işlemlerimizi, çağrı heyeti olarak yapmıştık. Bizim bu aşamada hukuki ya da siyasi bir engel bulunmamaktadır. Bütün delegelerimize çağrıda bulunuyorum. Pazar günüAnkara’da kurultayımız var, düğünümüz var. Herkesi davet ediyorum. Yargıtay kararı neden lazımdı? Çünkü Gemerek Mahkemesi’nin kararına dayanarak genel merkez ne kadar kolluk kuvvetine başvurarak kurultayı yaptırmamaya çalışıyordu. Biz de Ülkücülerle kolluk kuvvetleri karşı karşıya gelmesin diye Yargıtay’ı bekliyordu. Hukuksuz olmasına rağmen Gemerek Mahkemesi’nin verdiği kararı Ankara’da uygulatmaya çalışmalarından kaynaklanıyor. O karar da bugün İcra Mahkemesi tarafından kaldırılmış oldu. Dolayısıyla herhangi bir engel söz konusu değil.”
ÜMİT ÖZDAĞ’DAN AÇIKLAMA
Şuanki hukuk çerçevesi kurultayın yapılması önünde bir engel olmadığını gösteriyor. Yargıtay henüz kararını vermedi ama bu kararın icrası için Yargıtay’ın kararı onaylaması gerekmiyor zaten. Onaylarsa iyi olur, tabi ama daha önce bu konuda örnek olay var; Saadet Partisi olayı var. Ankara’da hukukçuların olduğu belli oldu.
Sorulması gereken soru şudur: Bir demokratik ülkede siyasi parti, MHP kendi tüzüğüne göre yeterli sayıda üst kurul delegesinin talep etmiş olmasına rağmen neden kendi tüzüğünü uygulamamaktadır?
GÖZLER YARGITAY’DA
Hukuk Mahkemeleri Usul Kanunu’na göre, geçerli olan karar Ankara 2. İcra Dairesi’ninki.
Ancak NTV canlı yayınında kararları değerlendiren Prof. Dr. Ersan Şen ise şu yorumu yaptı: “Toplanırsa usule aykırı hareket edilmiş olur. Toplanabilir ama önemli olan hukuki geçerliliği. Siz tüzük değişikliğine gitmek istiyorsanız, Yargıtay süreci beklenecek. Hukukun dediği olur. İş mahkemelik olmuşsa karar kesinleşmeden infaza giremezsiniz.
Bu kararlarla yetki tartışmaları yapılır. Bu kararla infaz mümkün değildir. Bu karar kesinleşmeden kurultayın yapılması mümkün değildir. Hukukun dediği olmalıdır. Yargıtay’da tarihi bir sorumluluk vardır. Mesele çok zorlandı, insanların aklı çok karışık. Karar veren mahkemeleri de yıpratmamak lazım.Yargıtay’da tarihi bir sorumluluk var. Nihai kararı o vermelidir.”
ADAYLAR ARKA ARKAYA ÇIKTI
MHP’de 21 Kasım 2015’te Sinan Oğan, 28 Kasım 2015’te Koray Aydın ve 30 Kasım’da da Meral Akşener genel başkanlığa aday olduğunu açıklamış ve tüzük değişikliği kongresi yapabilmek için delegelerden imza toplamaya başlamıştı.
PAZAR GÜNÜ KURULTAY YAPILACAK MI?
Bu kararla 15 Mayıs Pazar günü kurultayın toplanması için bir engel kalmadığı belirtiliyor.
Muhalifler de bu kararın çıkması durumunda pazar günü kurultayı gerçekleştireceklerini belirtmişti.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER