ATEŞ OLMAYAN YERDEN DUMAN TÜTMEZ

Mayıs 8, 2017, 4:28 am 470 izlenme

Sn. Erdoğan’ın en çok çekindiği ve en tedirgin olduğu siyasetçinin ; Sn. Abdullah Gül’ün olduğunu hep düşünmüşümdür. Zaten, aralarındaki soğukluk herkes tarafından bilinen bir duruma da gelmiştir. Sn. Gül, ”ince eleyip sık dokuyan” siyasetçi bir kişiliğe sahip oluşu her zaman dikkatimi çekmiştir. Mayın tarlasında mayına bassa bile, düşmanına mayına bastığını belli etmeden, oradan kurtulmanın çaresine bakabilecek kıvrak bir zekaya ve kararlılığa sahip temkinli bir siyasetçidir.

 

 

Son günlerdeki açıklamalarına dikkat ederseniz bu özelliğinide ortaya koyduğunu fark edersiniz. Hatta bunu bilerek yansıttığınıda düşünürüm. Ortaya koyduğu belirsizliklerin yansımalarından kendi lehine olabilecek çıkarımları sağladığınıda düşünebiliriz. Son basın açıklamasında kendisine getirilen cumhurbaşkanlığı konusunda ”evet  mi” veya ”hayır mı” dediğide anlaşılamamıştır .

 

 

Sn. Deniz Baykal’ı ise ben her zaman, siyasetin bir tetikçisi olarak  görmüşümdür. Onun için sonuç önemlidir. Siyasetin etiğine, pek fazla önem verdiğide söylenemez. Şartları neyi gerektiriyorsa onu göre yol izlemiştir. Zaten bir tetikçinin, stratejik kaynaklardan kendi hedeflerini yok etmek için her zaman faydalandığı da doğrudur. Burada farklı olan bir ayrıntı, hedeflerinde açık oluşudur. Belki de hedeflerinin ekseni sadece Sn. Erdoğan ve  Kılıçdaroğlun’dan ibarette olabilir.

 

 

Sn. Baykal’ın kendisi tarafından çok net bilinmesine rağmen, Sn. Gül’ ün cumhurbaşkanlığı konusunu gündeme taşıması , parti içinde istenmesede  bir iç  huzursuzluk oluşturmuştur. Ben bunu biraz , sonuçlarının ve cevaplarının bilinmesine rağmen, kişisel bir hesaplaşmaya bağlı parti içine sokulan bir ayrıştırma ve kışkırtma planı olarak algıladım. Bugün CHP’nin  parti içi çekişmelerden dolayı geldiği durumu hep birlikte izliyoruz. Belki de bir bakıma ,  Baykal’ın açıklamaları bazı şeylerin tuzu biberi de olmuş olabilir.

 

 

Bu durumda stratejik kaynağın ve ortağın, Sn. Gül’ün olduğunu da söyleyebiliriz. Ama dediğimiz gibi Sn, Gül’ün yaş tahtaya basabilecek bir siyasetçide olmadığını biliyoruz. Fakat bununla birlikte çok nette olmasa bu yönde bir adım attığı da görülmüştür. Kendisinde bir ateşin olduğunu ve gerekirse tütebileceğini , Baykal üzerinden AKP tabanına ve seçmenine dolaylı yoldan da olsa duyurmuştur. Bana göre burada stratejik bir ortaklık geliştirmişde olabilirler. Ne kadarda ortaya atılan konularda farklı tutumlar sergileselerde  bizlerin akıllarına ; Sn. Baykal ve Abdullah Gül bu açıklamaların öncesinde bir araya gelmiş olabilirler mi ? sorusunuda getirmiyor değil…

 

 

Benim burada merak ettiğim sorulardan biri de : ”Bugün yetmiş sekiz yaşında 2019 ‘da seksen yaşında olacak olan, Sn. Deniz Baykal ‘ ın Türk siyasetinden kendisinin adına bir gelecek beklentisi içerisinde olup, olmayacağıdır” Allah kendilerine uzun ömürler versin. Sağlığına ve hayatına bir söz söylediğimizde yok… Anlatmak istediğim , başka bir şey…

 

 

Sn. Baykal  ”Türk siyasetinin içerisinde  sadece birileriyle hesaplaşma  derdinde mi ?”

 

 

Sn. Baykal  ”Türk siyasetine adadığı ömrüyle ve yaşının getirdiği tecrübeyle, bütün siyasilerin fikir aldığı , görüş belirtmesini beklediği ve saygı duyduğu partiler üstü bir siyaset abiliği mi hedefliyor ?”

 

 

 

Sn. Baykal ” Ya da bırakın kardeşim, Ahmet’i  ve Mehmet’i vatan ve memleket elden gidiyor, hep birlikte bir şeyler yapalım mı demek istiyor ?”

 

 

 

 

Soruları çok sayıda çoğaltabiliriz….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

AHDE VEFA İMANDANDIR

Şubat 24, 2017

DEĞİŞİMİN KAÇINILMAZLIĞI

Değişim hayatın karşı konulamaz kuralıdır. Doğa içinde barındırdığı milyonlarca tür canlıyla birlikte her an, durmaksızın...

Temmuz 28, 2017

Tarihin piskolojisi

Efendim ben türk tarihçiliğinde eksik bulduğum nokta piskolojidir.tarih yazıcılar devrin sosyal siyasal kültürel hatta ekonomik...

Temmuz 3, 2017

Oldu da bitti maşallah, hayırlı olur inşallah…

    Zaman su gibi akıp geçiyor, o akıyor, biz bakıyoruz. Mübarek Ramazan ayı ve...

Haziran 28, 2017

Uçuruma Sürüklenen Türkiye  

Trump Amerikan başkanı seçildiğinde, ABD de 200 yıllık küresel sermaye hakimiyetinin sona erdiği, milli devletin...

Haziran 10, 2017

Bende beğenmiyorum bunları

PKK, en az on devletin topraklarımıza, ekonomimize, kalbimize ve zihnimize yönelmiş ortak operasyon aracı, hatta...

Haziran 2, 2017