Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018, 11:00 am 809 izlenme

Hindistan,Afganistan,Pakistan ve yörelerinde yaşayan Türk leri araştırırken bir röportaja rastladım “Hindistan’da bir Türk Prenses” merak ettim..

Hindistan nere Türkiye nere?

Röportajı sonuna kadar izledim.

İbreti çok hikaye var.Zaman içinde elbet ki paylaşacağım.

Gayet düzgün hatta İstanbul Türkçesi ile konuşan ve tahminen 80 yaşına yaklaşmış hanımefendi ile röportaj yapılıyor.

Röportaj sonunda  verilen isimleri araştırdım derken aşağıda paylaşacağım bilgi ve beni duygulandıran Prenses hanım efendinin yaşadığı bir olayı dinledim.

Prenses Esra Jöh (Birgen) Fethi Ahmet Paşa’nın torunu imiş.İngiltere’de Mimarlık okurken bir Hindistanlı bir okul arkadaşı ile evleniyor.Evlendiği kişi ise Abdülmecid’in kızı Dürrüşehvar. hanımefendinin oğlu Dürruşehvar hanımefendi Hanedan mensupları Yurt dışına gönderildikten sonra kendilerine sahip çıkan ve maaş bağlayan Hindistan, Haydarabat’ın 7.Nizamının oğlu ile evleniyor.

Dürruşehvar hanım Esra hanımı oğluna alıyor.Oğlu,dedesi öldükten sonra Haydarabat’ın 8.Nizamı oluyor.

Konuyu fazla uzatmadan hikayemize dönelim;

Esra hanımefendi  beyi ve himayelerindekilerle sık sık sabah güneş doğmadan Ördek avına çıkarlarmış,Güneş doğduktan sonra dönerlermiş.

Bir gün av dönüşü yolda kahvaltı molası verdiklerinde yanında köpeği ile aç bir adama rastlamışlar adama börek vs ikram etmişler,adam yiyecekleri alıp ileride bir yerde köpeğine yedirmeye başlamış bu olayı gören Esra hanım çevresindekilere sorun bakalım demiş kendisi için verdiğimiz yiyecekleri neden Köpeğine yediriyor.Aldıkları cevap Esra hanımı çok etkilemiş,Ben kendim için dilenip karnımı doyurabilirim ama o dilenemez demiş.Bu olay Esra Jöh hanımefendiyi çok etkilemiş ve o anlatırken bende çok etkilendim bu sebeple de paylaşmak istedim.

Kim olursanız olun.

Vicdanınız yoksa hangi dinden olursanız olun bir hiçsiniz.

NOT:Esra hanım ve erkek kardeşi bu gün Sedef adasının sahibidirler.Esra hanım ise beyinden intikal eden mirasla ABD ve bir çok Ülkede çok kıymetli gayrimenkullerin sahibidirler.Haydarabat ta ise varlıklarına değer biçilemez.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018

Nereden…nereye….

Ekim 16, 2018

MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

Makyavelizm ;İtalyan düşünür Machıevelli’nin ileri sürdüğü; “Amaca ulaşmak için, her yolun mubah olduğunu beyan eden...

Ocak 13, 2020

DERDİ TÜRK MİLLETİ OLANIN KARŞISINDA İYİ-MARKSİST-SOL OLURMUŞ

Birileri haykırıyor “Mücadelemiz son kaleme” kadardır diyor. Mücadelelerini bu şekilde dile getiriyor. Mücadelelerine koydukları bir...

Aralık 29, 2019

TÜRK MİLLİ DURUŞU ve GÜNÜMÜZ

Milli olmak, mensup olduğu milletin değerlerini yaşayıp ve yaşatmak dahilinde ;  Politikaların ve yaptırımların seyrinde,...

Aralık 22, 2019

HAİNLİĞİN VESİKASI

Taşları bağlamışlar; Köpekler, çakallar, sırtlanlar, çıyanlar, sıçanlar serbest… Gayeleri sabit ve net. Türkiye Cumhuriyeti Devletinde...

Aralık 5, 2019

BİR SEVDANIN SEDASI BAŞBUĞ ALPARSLAN TÜRKEŞ

Yine güneş boğacak doğacak, karanlığı boğacak! 25 Kasım 1917 senesinde Lefkoşa’da bir güneş doğdu ebediyen...

Kasım 28, 2019