Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018, 11:00 am 521 izlenme

Hindistan,Afganistan,Pakistan ve yörelerinde yaşayan Türk leri araştırırken bir röportaja rastladım “Hindistan’da bir Türk Prenses” merak ettim..

Hindistan nere Türkiye nere?

Röportajı sonuna kadar izledim.

İbreti çok hikaye var.Zaman içinde elbet ki paylaşacağım.

Gayet düzgün hatta İstanbul Türkçesi ile konuşan ve tahminen 80 yaşına yaklaşmış hanımefendi ile röportaj yapılıyor.

Röportaj sonunda  verilen isimleri araştırdım derken aşağıda paylaşacağım bilgi ve beni duygulandıran Prenses hanım efendinin yaşadığı bir olayı dinledim.

Prenses Esra Jöh (Birgen) Fethi Ahmet Paşa’nın torunu imiş.İngiltere’de Mimarlık okurken bir Hindistanlı bir okul arkadaşı ile evleniyor.Evlendiği kişi ise Abdülmecid’in kızı Dürrüşehvar. hanımefendinin oğlu Dürruşehvar hanımefendi Hanedan mensupları Yurt dışına gönderildikten sonra kendilerine sahip çıkan ve maaş bağlayan Hindistan, Haydarabat’ın 7.Nizamının oğlu ile evleniyor.

Dürruşehvar hanım Esra hanımı oğluna alıyor.Oğlu,dedesi öldükten sonra Haydarabat’ın 8.Nizamı oluyor.

Konuyu fazla uzatmadan hikayemize dönelim;

Esra hanımefendi  beyi ve himayelerindekilerle sık sık sabah güneş doğmadan Ördek avına çıkarlarmış,Güneş doğduktan sonra dönerlermiş.

Bir gün av dönüşü yolda kahvaltı molası verdiklerinde yanında köpeği ile aç bir adama rastlamışlar adama börek vs ikram etmişler,adam yiyecekleri alıp ileride bir yerde köpeğine yedirmeye başlamış bu olayı gören Esra hanım çevresindekilere sorun bakalım demiş kendisi için verdiğimiz yiyecekleri neden Köpeğine yediriyor.Aldıkları cevap Esra hanımı çok etkilemiş,Ben kendim için dilenip karnımı doyurabilirim ama o dilenemez demiş.Bu olay Esra Jöh hanımefendiyi çok etkilemiş ve o anlatırken bende çok etkilendim bu sebeple de paylaşmak istedim.

Kim olursanız olun.

Vicdanınız yoksa hangi dinden olursanız olun bir hiçsiniz.

NOT:Esra hanım ve erkek kardeşi bu gün Sedef adasının sahibidirler.Esra hanım ise beyinden intikal eden mirasla ABD ve bir çok Ülkede çok kıymetli gayrimenkullerin sahibidirler.Haydarabat ta ise varlıklarına değer biçilemez.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018

Nereden…nereye….

Ekim 16, 2018

Seçimlerin Kazanan Tarafı MHP

Türkiye bir seçimi daha geride bıraktı… Millet kendi iradesini sandıklarda gösterdi. Olaya partiler bazında baktığımızda...

Nisan 9, 2019

YETİŞKİNLİK DÖNEMİ(35-65 YAŞ)

YETİŞKİNLİK DÖNEMİ(35-65 YAŞ)   YETİŞKİNLİKTE FİZİKSEL GELİŞİM -40-59 yaşları arasındaki dönem görme açısından en keskin...

Ocak 27, 2019

DİYABET (ŞEKER) HASTALIĞI NEDİR ? TANI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

ŞEKER HASTALIĞI(DİABETES MELLİTUS) NEDİR?NASIL TEDAVİ EDİLİR? Şeker Hastalığı Diyabet halk arasında bildiğimiz adıyla şeker hastalığı,...

Ekim 28, 2018

Nereden…nereye….

Türkiye’ye Rehin Verilen Fransız Donanması Bu emsalsiz rehin Kanunî devrindedir ve 1553 yılı 1 Şubat...

Ekim 16, 2018

Şarbon nedir? Nasıl bulaşır? Belirtileri ve tedavisi

Şarbon, ( antraks ) toprakta bulunan bir bakterinin neden olduğu ve otçul hayvanlardan insana bulaşan ciddi...

Eylül 14, 2018