Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018, 11:00 am 572 izlenme

Hindistan,Afganistan,Pakistan ve yörelerinde yaşayan Türk leri araştırırken bir röportaja rastladım “Hindistan’da bir Türk Prenses” merak ettim..

Hindistan nere Türkiye nere?

Röportajı sonuna kadar izledim.

İbreti çok hikaye var.Zaman içinde elbet ki paylaşacağım.

Gayet düzgün hatta İstanbul Türkçesi ile konuşan ve tahminen 80 yaşına yaklaşmış hanımefendi ile röportaj yapılıyor.

Röportaj sonunda  verilen isimleri araştırdım derken aşağıda paylaşacağım bilgi ve beni duygulandıran Prenses hanım efendinin yaşadığı bir olayı dinledim.

Prenses Esra Jöh (Birgen) Fethi Ahmet Paşa’nın torunu imiş.İngiltere’de Mimarlık okurken bir Hindistanlı bir okul arkadaşı ile evleniyor.Evlendiği kişi ise Abdülmecid’in kızı Dürrüşehvar. hanımefendinin oğlu Dürruşehvar hanımefendi Hanedan mensupları Yurt dışına gönderildikten sonra kendilerine sahip çıkan ve maaş bağlayan Hindistan, Haydarabat’ın 7.Nizamının oğlu ile evleniyor.

Dürruşehvar hanım Esra hanımı oğluna alıyor.Oğlu,dedesi öldükten sonra Haydarabat’ın 8.Nizamı oluyor.

Konuyu fazla uzatmadan hikayemize dönelim;

Esra hanımefendi  beyi ve himayelerindekilerle sık sık sabah güneş doğmadan Ördek avına çıkarlarmış,Güneş doğduktan sonra dönerlermiş.

Bir gün av dönüşü yolda kahvaltı molası verdiklerinde yanında köpeği ile aç bir adama rastlamışlar adama börek vs ikram etmişler,adam yiyecekleri alıp ileride bir yerde köpeğine yedirmeye başlamış bu olayı gören Esra hanım çevresindekilere sorun bakalım demiş kendisi için verdiğimiz yiyecekleri neden Köpeğine yediriyor.Aldıkları cevap Esra hanımı çok etkilemiş,Ben kendim için dilenip karnımı doyurabilirim ama o dilenemez demiş.Bu olay Esra Jöh hanımefendiyi çok etkilemiş ve o anlatırken bende çok etkilendim bu sebeple de paylaşmak istedim.

Kim olursanız olun.

Vicdanınız yoksa hangi dinden olursanız olun bir hiçsiniz.

NOT:Esra hanım ve erkek kardeşi bu gün Sedef adasının sahibidirler.Esra hanım ise beyinden intikal eden mirasla ABD ve bir çok Ülkede çok kıymetli gayrimenkullerin sahibidirler.Haydarabat ta ise varlıklarına değer biçilemez.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

DİĞER YAZILARI

Bende çok duygulandım

Kasım 1, 2018

Nereden…nereye….

Ekim 16, 2018

ANKARA DİL VE TARİH-COĞRAFYA FAKÜLTESİNDE TERÖRİST İSTEMİYORUZ DTCF ÜLKÜCÜLERİN OTAĞIDIR

Ankara Dil ve Tarih- Coğrafya ;Milliyetçi Ülkücü Hareketin ilk kıvılcımıdır. DTCF 1944 Türkçülük Turancılık olaylarında...

Ekim 18, 2019

TÜRK DÜNYASININ UMUDU LİDER DEVLET BAHÇELİ

Türkiye Cumhuriyeti Devlet’i ve Yüce Türk Milleti ağır imtihanlar içerisinde, muazzam bir irade ve direniş...

Ekim 15, 2019

Hareketin Lideri Devlet BAHÇELİ

Ne büyüksün Liderim, cihan seni konuşuyor. Lider Devlet Bahçeli’nin rahatsızlığından bu yana, bütün soysuzlar bir...

Ekim 6, 2019

AÇIK İHTARIMDIR

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin yönetimin biçimi, rejimi Cumhuriyettir. Anayasa sabit olunan yasalar çerçevesinde herkesin bu hükme...

Eylül 29, 2019

Siz de hayallerime ortak olun..

Afganistan Cevizcan/Şibirgan’da ciddi faaliyetlerimiz olduğunu sayfamdan yapılan çalışmaları günü güne paylaştım.. Afganistan’da 70 milyon nüfusun...

Ağustos 2, 2019