Bir Efsane daha göçtü

Eylül 20, 2018, 3:52 am 1.530 izlenme

Kahraman Türk yiğidi Novruz Hesenli,namı diğer Novruz emi hakka yürüdü.

Haber Azebaycan’da büyük yankı buldu.Kardeş yayın organımız musavat.com  ise haber ilk duyuran gazete oldu..

Fotoğrafta Ülkücülerin emmisi Novruz Hesenli Sapanca 2.Türk Dünyası istişare kurultayında Plaketini gazetemiz yazarı Yar.Doç.Dr.Nurhan Toguç Hanımefendiden alırken.

Musavat.com da haber şu hali ile yayınlandı;

Azerbaycan ve Türk dünyasında Novruz Adi olarak bilinen ulusal kurtuluş hareketinin efsane isimlerinden biri olan Novruz Hasanov bugün 23 saat civarında hayatını kaybetti.

Akrabalar, musavat.com’a, N. Hasanov’un geçen yıl kanserden muzdarip olduğunu söyledi. Ancak durumu yeterliydi, ameliyat edileceği Tiflis hastanesinde ameliyattan sonra ani alevlenme nedeniyle komaya gitti. Ne kadar denediği olursa olsun hayatını kurtarmak imkansızdı.

Novruz Hasanov’un ölümü Yeni Musavat Medya Grubu’nu ve bütün arkadaşlarını boğdu. Başımızın kutsanmasına izin ver ve Tanrı korusun.

Musavat.com’a göre, Novruz HASANOV, törenlerin yapıldığı Tovuz bölgesinde Bozkkanlı köyünde olacak.

Novruz Hasanov, 1948 Mart’ında Tovuz’daki Bozgalan köyünde doğdu. BSÜ hukuk fakültesi mezunu. İçişleri Bakanlığı’nda çeşitli görevlerde bulundu. O etkili bir polis memuru idi. Azerbaycan’ın bağımsızlığı için ulusal kurtuluş hareketine ilk başladığında, onu destekleyen ilk kişi oydu. Hareket lideri Abulfaz Elchibey’in en yakın arkadaşı olarak ACP bölge örgütlerinin yöneticisi olarak görev yaptı. Ermeni işgaline karşı direnişin düzenleyicilerinden biridir. 1992-93 yıllarında Tovuz’da polis şefi olarak çalıştı. Tovuz’daki Kuran köyünde ülke liderliğinin talimatıyla inşa edilen Ruzigar kampı, Türk dünyasının efsanesi oldu. Türkiye’nin savaşçıları tarafından organize edilen “Ruzigar” kampı, bölgedeki askeri operasyonlarda büyük rol oynadı. Hocalı soykırımının ilk yıl dönümünde, türk ordularla düşmandan iyi öç almak için geniş işlemi hazırlayan tam Nevruz Hesenov olup. 1994 yılından itibaren başlayan, on üç yıllık zorunlu mühacirətdən sonra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in doğrudan müdahalesi ile vatana dönen Nevruz Hesenov, hizmetlerine göre ülküçü camiədə ve ülkede Nevruz Amca gibi onaylandı.

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER