BİR ÜLKÜCÜNÜN ÖLÜMÜNDEN SONRA BERAAT KARARI GELDİ

Ocak 14, 2016, 7:50 am 1.345 izlenme

Ülkücü hareketin en çok konuşulan dava ve isimlerinden Ünal Osmanağaoğlu’nun mirasçıları davasının peşini bırakmadı ve 38 yıl sonra beraat kararı geldi.

“Bahçelievler katliamı” davasından hüküm giyen Ünal Osmanağaoğlu’nun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) lehine verdiği “adil yargılanmadığı” kararı üzerine açılan ve hayatını kaybetmesiyle mirasçılarının sürdürdüğü davada beraatına karar verildi.

Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Osmanağaoğlu’nun mirasçılarının avukatı Serdal Namkoç ve Osman Başer, maktullerin ailelerinin avukatları Erşen Sansal ve Nezahat Gündoğmuş katıldı.

Avukatlardan Sansal, şikayetlerinin devam ettiğini, AİHM’nin kararının hukuka uygun olmadığını savunarak, “Mahkumiyet kararından geri dönülmemesini istiyorum” dedi. Avukat Gündoğmuş da yargılamanın yenilenmesinin reddine karar verilmesini talep etti.

Cumhuriyet Savcısı Halis Özmen daha önce verdiği, Osmanağaoğlu’nun beraatını istediği esas hakkındaki görüşünü tekrarladığını bildirdi. Osmanağaoğlu’nun mirasçılarının avukatlarından Başer ise beraat kararı isteyerek, “Kendisi zaten vefat etmiştir ancak isminin temizlenmesi açısından bu davaya devam ediyoruz” ifadesini kullandı. Avukat Namkoç da Osmanağaoğlu için beraat talebinde bulundu.

Mahkeme Başkanı Deniz Gül, heyetçe yaptıkları müzakerenin ardından, “atılı suçları işlediği yönünde mahkumiyetine yeterli her türlü şüpheden uzak ve inandırıcı somut deliller elde edilemediğinden, Osmanağaoğlu’nun beraatine oy çokluğuyla” karar verdiklerini açıkladı.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Osmanağaoğlu, kamuoyunda “Bahçelievler katliamı” olarak bilinen 7 TİP üyesi gencin 1978’de öldürülmesine ilişkin davada, “ideolojik amaçla adam öldürmek” suçundan 7 kez idam cezasına çarptırılmıştı. İdam cezasının kaldırılmasının ardından cezası müebbet hapse çevrilen Osmanağaoğlu hakkındaki cezanın infazı, “3. Yargı Paketi” ile durdurulmuştu.

Osmanağaoğlu’nun başvurusunu değerlendiren AİHM, 2009’da “Osmanağaoğlu’nun, diğer iki sanığın ifadelerine göre mahkum edilmesi ve kendisinin buna itiraz edememesinin adil olmadığına” karar vermişti. AA

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER