Çağrı heyetinin belirlediği 19 Haziran Geçersizmi?

Haziran 4, 2016, 10:22 pm 2.088 izlenme

Biz habere dokunmadan yayınlandığı hali ile okuyucularımızla paylaşıyoruz.

MHP’nde olağanüstü kurultayı çağrı heyeti mi, Genel Merkez mi toplayacak tartışmaları halen devam ederken, muhalefetin kurultayı toplasa dahi başka bir engelinin daha bulunduğu ortaya çıktı.
Milliyetçi Hareket Partisi’nde olağanüstü kurultay yapmak için Çağrı heyeti 19 Haziran, Genel Başkan Devlet bahçeli ise 10 temmuz tarihlerini vermişti.
Çağrı Heyeti kurultayı toplama yetkisini MHP tüzüğünün 62. maddesinden aldığını belirtirken, Genel Merkez yine tüzüğün 64. maddesini öne sürerek Genel merkez’in görevlendireceği bir MYK üyesi olmadan kurultay açılamaz zorunluluğunu öne sürdü.
64. maddenin 19 Haziran’da yapılması beklenen toplantıyı engelleyip engellemeceği tartışıla dursun muhaliflerin önündeki asıl sorun göz ardı ediliyor.
DELEGE ÇOĞUNLUĞU
MHP’sinde tüzük değişikliği yapılabilmesi kurultayın toplanabilmesi delege salt çoğunluğunun orada hazır bulunmasına bağlı. Yani yaklaşık 1200 delegesi olan MHP’nde olağanüstü tüzük kurultayını açabilemek 800 delegenin hazır bulunmasına bağlı. Bu duruma hiç değinmeyen muhalif hareketin temsilcileri çeşitli yayın organlarında sadeec tüzük değişikliği için katılımcıların 3/2’sinin onayı gerektiğini dillendiriyorlar. Oysa en büyük engel kurultayın açılmasını sağlayacak olan o 800 delege sayısı.
Muhalif kanat 15 Mayıs kalkışması esnasında hazirun cetveli hazırlamış ancak pek çok delege isimlerinin karşısına sahte imza atıldığını dile getirmişti. Ancak sahte isimlere rağmen o liste dahi 700’lü rakamlarda kalmıştı.
MHP’nde olağanüstü tüzük kurultayı yapma konusunda mevzuat şöyle:
Mhp tüzüğünde ve Siyasi Partiler Kanununda, tüzük değişikliği kongresi için toplantı ve karar yeter sayısı belirtilmemiştir.
– Mhp Tüzüğü Madde 117: “Bu Tüzükte yer almayan hususlarda Siyasi Partiler Kanunu, seçim kanunları ile genel hükümler uygulanır.”
-Siyasi Partiler Kanunu Madde 121: “Türk Kanunu Medenisi ile Dernekler Kanununun ve dernekler hakkında uygulanan diğer kanunların bu Kanuna aykırı olmayan hükümleri, siyasi partiler hakkında da uygulanır.”
-Medeni Kanun Madde 78/2: “Genel kurul, katılma hakkı bulunan üyelerin salt çoğunluğunun, tüzük değişikliği ve derneğin feshi hâllerinde üçte ikisinin katılımıyla toplanır; çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle toplantının ertelenmesi durumunda ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz. Ancak, bu toplantıya katılan üye sayısı, yönetim ve denetim kurulları üye tam sayısının iki katından az olamaz.”
-Medeni Kanun Madde 81: “Genel kurul kararları, toplantıya katılan üyelerin salt çoğunluğuyla alınır. Şu kadar ki, tüzük değişikliği ve derneğin feshi kararları, ancak toplantıya katılan üyelerin üçte iki çoğunluğuyla alınabilir.”
Özetle; tüzük değişikliği için ilk toplantıda delege tam sayısının 2/3’ü hazır olmalı ve her halükarda karar katılanların 2/3’ü ile alınmalıdır.
Salt çoğunlukla toplantıyı açmanın ve karar almanın alt yapısını yapmaya yönelenler; mezkur mevzuat karşısında salt çoğunlukla toplanma ve tüzük değiştirme hali illaki mahkemelik olur…

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER