Cami yıkan MHP veya CHP olsa zurnalar her yerde öter,camiler dedikodu yuvası olurdu

Eylül 26, 2016, 5:29 pm 1.557 izlenme

TBMM yerleşkesinde Ağahan ödüllü eski halkla ilişkiler binasının ve TBMM Cami’sinin yıkım çalışmaları tepkilere neden oldu.
TBMM yerleşkesinde Ağa Han ödüllü eski halkla ilişkiler binasının ve TBMM Cami’sinin yıkım çalışmaları tepkilere neden oldu. CHP Milletvekilli Tuncay Özkan yıkım çalışmalarına ilişkin fotoğraflar paylaşıp, “FETÖ’nün yapamadığını İsmail Kahraman yaptı. AKP, Meclis içindeki ödüllü Cami’yi yıktı” dedi. TBMM’deki yıkıma ilişkin incelemede bulunan Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise “İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır” açıklamasında bulundu.
Başta Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP’liler, İsmet İnönü’ye sürekli olarak “camileri kapattı” suçlamasında bulunuyordu.
TBMM yerleşkesinde Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan Ağa Han ödüllü eski halkla ilişkiler binasının ve TBMM Cami’sinin yıkımına mimarlar ve milletvekillerinden tepki geldi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu ve akademisyenler TBMM eski Halkla İlişkiler binasının ve Meclis Camii’nin yıkımına ilişkin olarak CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ile TBMM’de incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı Namık Kemal Kaya, Bilkent Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Bülent Batuman, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi Aydan Balamir, Bilkent Üniversitesi Mimarlık Bölümü Öğretim Görevlisi Zeynep Önen Özveren katıldı.
“BU BİR KÜLTÜR KIYIMIDIR”
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, darbe girişimi sırasında ağır hasar alan kültür varlığı olarak tescilli TBMM yerleşkesinde Behruz Çinici ve Can Çinici tarafından tasarlanan Ağahan ödüllü eski halkla ilişkiler binasının yıkımına şöyle tepki gösterdi:
“TBMM’de eski halkla ilişkiler binasının yıkımına başlandı. Bu bir kültür kıyımıdır, Yıkılan TBMM’de bulunan eski halka ilişkiler binası değildir sadece, değerlerimizin heba olmasının örneği, kültürsüzlüğün göstergesidir. İktidarların kendi ideolojik bakışlarını mekan üzerinden yaşama geçirmeye çalıştığı modern mimarlık eserlerinin yok edilerek neidüğü belirsiz yapılar yapılar inşa ediliyor. İhtiyaca cevap vermiyor diye yıkmak akıl dışıdır, bilim dışıdır.”
CHP Milletvekili Tuncay Özkan ise Twitter hesabından yıkıma ilişkin fotoğraflar paylaşıp, “FETÖ’nün yapamadığını İsmail Kahraman yaptı. AKP, Meclis içindeki ödüllü Cami’yi yıktı. AKP’nin bu cehaletini ne tarih ne de gelecek kuşaklar affedecek” dedi.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER