Çaykur Rehin mi verildi? Varlık Fonundan alınan 3 Milyar ne Oldu?

Nisan 23, 2017, 8:30 pm 1.793 izlenme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Varlık Fonu’nun devir aldığı kamu şirketlerini rehin verip vermediğini TBMM gündemine taşıdı. Budak, Başbakan’a “Varlık Fonu, Çaykur ya da başka bir kamu şirketinin hisselerini rehin vermiş midir? Savunma Sanayi Fonu’ndan alınan 3 Milyar TL geri ödenmiş midir” diye sordu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na ait 3 Milyar TL’nin 3 ay içerisinde geri ödenmek şartıyla 5 Şubat’ta Türkiye Varlık Fonu’na aktarıldığını hatırlattı. Varlık Fonu Yönetim A.Ş.’nin lüks harcamaları ve devir aldığı kamu şirketlerini rehin vermesinin kamuoyunda tartışıldığına dikkati çeken Budak, “Varlık Fonu’nun halkın birikimi olan kamu şirketlerini, hangi koşullarda rehin verdiğinin şeffaf şekilde kamuoyuna açıklanması, halkımızın birikimlerinin çarçur edilmesinin önüne geçecektir” dedi. Şirketin iş ve işlemleriyle ilgili bilgi isteyen Budak, “Türkiye Varlık Fonu Yönetimi A.Ş. dış kaynak temini, varlıkların değerini arttırma ve stratejik büyük yatırımlara iştirak etme alanlarında hangi girişimlerde bulunmuş ve ne sonuç almıştır? ÇAYKUR veya Fona devredilen kamu şirketlerinden hisseleri rehin verilen var mıdır? Hangi şirketin ne kadar hissesi, hangi koşullarda rehin verilerek, ne kadar kaynak temin edilmiştir?” diye sordu.

3 Milyar TL’ye ne oldu?

Budak, Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu sorulara yer verdi:

“Savunma Sanayi Destekleme Fonu’ndan 3 ay içinde geri ödenmek koşuluyla alınan 3 Milyar TL, Varlık Fonu tarafından nasıl değerlendirilmiştir? Bir gelir sağlanmış ise miktarı ne kadardır? Söz konusu 3 Milyar TL’nin Savunma Sanayi Destekleme Fonu’na geri ödemesi yapılmış mıdır?

Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu, şirket ve fonların işlerinin yürütülmesi için hangi birimleri oluşturmuş ve bu birimlerde kaç kişi görevlendirilmiştir? Personelin seçimi nasıl yapılmıştır?

Başbakan olarak yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile genel müdürün ücretini ne olarak belirlediniz? Şirkette görevlendirilen yönetici ve diğer personelin ücret düzeyi nasıldır?

Türkiye Varlık Fonu Yönetim A.Ş.’nin yönetim giderleri için 3 ayda yapılan harcama (taşınmaz ve makam aracı alımı ya da kiralanması gideri, tefriş gideri, personel gideri ve benzeri) ne kadardır? Söz konusu şirketin bir aylık ortalama yönetim gideri nedir? Yönetim Kurulunca yapılması uygun görülen diğer harcamalar kaleminden bugüne kadar yapılan harcama tutarı nedir?”

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER