DEVLET, DEVLET Mİ

Kasım 16, 2016, 6:11 am 1.841 izlenme

“Bu belirsiz durum ortadan kalksın, getirin Meclise başkanlık sistemini ne olacaksa olsun. Vatandaşın referandumdaki kararına saygılıyız.”
Bahçeli bu çıkışı niye yaptı? MHP gerçekten AKP’nin koltuk değneği mi?
Önce çok yakın tarihe bir göz atıp, düşünelim.
– 28 Mayıs 2013’de başlayan gezi olayları, önce masum “ağaç protestosu” sonra bir kalkışma şekline döndü. MHP kurumsal olarak bu olayların dışında kaldı. Bahçeli parti olarak destek vermiyeceklerini söyledi. Bu durum isyancılar gücünü oldukça azalttı. Güvenlik güçlerinin sert tutumu da eklenince olaylar sona erdi. MHP eğer olaylara direkt katılsa idi sonuç farklı olabilirdi. “Devlet” burada insiyatifini iktidardan yana kullandı.
– 7 Haziran 2015 Haziran seçimleri.
AKP:258 MHP:80 CHP:132 HDP:80
Tek başına hiçbir parti iktidar olamadı. Bahçeli’nin koalisyon karşıtı tutumu nedeni ile de hükümet kurulmadı ve yeni bir seçim kararı alındı.
Sanki gizli bir güç AKP’ye “%40 ile bile iktidar olamazsınız, ayağınızı denk alın ve başladığınız işi bitirin” dedi ve yeni bir şans verdi.
“Devlet” burada da ağırlığını göstermişti.
Bunun üzerine, kimin neden başlattığını bilmediğimiz çözüm ya da çözülüm süreci denilen garabet sona erdi ve bedel olarak da Kasım seçimlerinde iktidar yeniden AKP’ye verildi. “Devlet”,bozduğun işi düzelt demişti sanki.
-15 Temmuz 2016
Vıcık vıcık bir şekilde tüm kurumlara sızmış olan Feto örgütü, intihar saldırısı başlattı. Devlet her anlamda bu saldırının karşısına dikilerek, askeri polisi ve halkı ile saldırıyı püskürttü. Bahçeli yine tavrını Devlet’ten yana koymuştu.
Feto’yu palazlandıranlar tarafından yok etme mekanizması çalışmaya başlamıştı artık.
“Devlet” yine yapmıştı yapacağını.
Gelelim günümüze.
Başkanlık sistemine kim neden karşı. MHP bir yandan karşı olduğunu söylerken bir yandan da destek olarak acaba, “Devlet”in bakış açısını mı gösteriyor bizlere. Yani aslında derin devlet mekanizması Başkanlık istiyor da Bahçeli Devlet aracılığı ile mi bunuuyguluyor.
Bekleyip göreceğiz. Eğer sayın Bahçeli’ye bu oluşum sonunda bir “başkan yardımcılığı” unvanı verilirse de şaşırmayalım.

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

DİĞER YAZILARI

Afganistanda yoksulluk

Ekim 31, 2019

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..Geçtiğimiz ayın 18.de Şibirgan’a yakın bir yerde Dr.Metin Külünk Hocamızın...

Ağustos 4, 2020

SENDİKAL ÇİZGİYİ AŞAN MALUM SEN

SENDİKAL ÇİZGİYİ AŞAN MALUM SEN Nereden başlasam, nasıl saysam bilemedim ayyuka çıkan bu hallerinizi. Malum...

Haziran 17, 2020

MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

Makyavelizm ;İtalyan düşünür Machıevelli’nin ileri sürdüğü; “Amaca ulaşmak için, her yolun mubah olduğunu beyan eden...

Ocak 13, 2020

DERDİ TÜRK MİLLETİ OLANIN KARŞISINDA İYİ-MARKSİST-SOL OLURMUŞ

Birileri haykırıyor “Mücadelemiz son kaleme” kadardır diyor. Mücadelelerini bu şekilde dile getiriyor. Mücadelelerine koydukları bir...

Aralık 29, 2019

TÜRK MİLLİ DURUŞU ve GÜNÜMÜZ

Milli olmak, mensup olduğu milletin değerlerini yaşayıp ve yaşatmak dahilinde ;  Politikaların ve yaptırımların seyrinde,...

Aralık 22, 2019