Emekli Akademisyen Yalçın Demir’den Marx değerlendirmesi.

Ocak 5, 2016, 4:13 am 1.126 izlenme

Marx’a yönelik eleştirilerim iki türlü: birincisi, kafasının karışık olması; ikincisi ise düşüncesinin neredeyse tamamen nefrete dayanması. Kapitalizm altında ücretlilerin sözde sömürüsünü gösteren artık değer doktrinine (a) Marx’ın ve izleyicilerinin açıktan reddettikleri Malthus’un nüfus doktrininin sinsice kabul edilmesi ve (b) Ricardo’nun değer teorisinin ücretlere uygulanırken üretilmiş ürünlere uygulanmaması sayesinde ulaşılabilir.
Marx’ın bu sonuçtan tamamen memnun olmasının nedeni, gerçeklerle uyumlu olması ya da mantıksal olarak tutarlı olması değil, ücretlilerde yarattığı öfkedir. İnsanlık tarihini insan iradesinden bağımsız olarak belirleyen Diyalektik Materyalizm adındaki kozmik güce olan inancı, bir mitolojiden başka bir şey değildir. Marx’ın hiçbir görüşünü benimsemedim. Ancak benim çağdaş Komünizme olan itirazlarım Marx’a olan karşıtlığımdan daha derindir. Özellikle feci bulduğum şey, demokrasinin terkedilmesidir.”
— Bertrand Russell, Why I am Not a Communist (Neden Komünist Değilim), Portraits from Memory (Hafızadan Portreler) içinde, 1956
Bu alıntı İhsan Sezai Tezal beyin arkadaşı İlkay beyden alınmıştır

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

SENDİKAL ÇİZGİYİ AŞAN MALUM SEN

ERTUĞRUL SUBAŞI

MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

ERTUĞRUL SUBAŞI

DERDİ TÜRK MİLLETİ OLANIN KARŞISINDA İYİ-MARKSİST-SOL OLURMUŞ

ERTUĞRUL SUBAŞI

BENZER HABERLER