Eski Polis muhabiri ve akademisyen Konsoloslukta öldürüldüğü iddia edilen Kaşıkçı olayına tecrübeleri ile ışık tutmaya çalışıp ilginç tespitler yaptı.

İşte Ali Yayla’nın tespitleri;

Bir zamanlar, -1986-1991 yılları arasında- Türkiye’nin en yüksek gazetelerinden birinde, Tercüman Gazetesi’nde yaklaşık beş yıl polis muhabirliği yaptım. Bu durum bana o günlerin efsane polis müdürlerini tanıma fırsatı tanıdı. Polis muhabiri olduğum için özellikle cinayet, narkotik, ahlâk ve asayiş ekipleriyle -gazetecilik kuralları çerçevesinde- samimi diyaloglarım oldu.

Şu günlerde konuşulan gazeteci Cemal Kaşıkçı olayını Türk Polisi soruşturuyor. Hemen şunu söylemeliyim ki; Kaşıkçı eğer öldürülmüşse ve bu öldürme olayı başkonsolosluk binasında, başkonsolosluk konutunda veya Türkiye sınırları içinde olmuşsa, Türk Polisi kesinlikle bu olayı çözer. Eğer çözülmesini veya çözümün açıklanmasını istemeyen güçler yoksa!

Bu akşam bir TV kanalında konu ile ilgili yapılan tartışmalardan, Türk Polisi bu cinayeti çözse bile, bu çözüm dünya kamuoyuna açıklanmayacak intibaına kapıldım. (Böyle bir durum ortaya çıkarsa Türk Polis Teşkilâtı itibarına zarar gelmemesi için bir şekilde yasal olmayan yollardan, el altından bilgi sızdırma yöntemini deneyecektir. Ki bu yöntem de kısmen uygulamaya konmuştur.)

Nedenini bilemiyorum ama Suudi Arabistan’ı anlamsızca bir koruma çabası seziyorum. Bugüne kadar olup bitenlerden; polise inceleme izninin geç verilmesinden, başkonsolosun kaçışına bir şekilde göz yumulmasından, başkonsolos konutunda aramaya başlanacakken ertelenmesinden dolayı Türk Polisinin de çok rahatsız olduğunu, bu rahatsızlığın sonucunda polisin bu çözümlemeyi bir izzet-i nefis davası haline getirmiş olabileceğini düşünüyorum.

Türk Polisi bu olayı çözer. Hatta belki de çözdü bile… Bugünkü Polis Teşkilâtı, 1986-1991 yılları arasındaki Polis Teşkilâtı değil. O zamanki tekniklerle dahi bu olayı çözebileceğine inandığım Polis Teşkilâtı bugün sahip olduğu teknik imkânlarla gözü kapalı bu işi çözer.

Son söz olarak, Kaşıkçı’nın aynı zamanda Washington Post çalışanı olması sonucu belirleyecek en önemli faktörlerden biri olacaktır diyebilirim. Eğer Amerika da bu gazeteciyi ortadan kaldırmak için Suudları taşeron olarak kullanmadıysa. Bekleyip görelim.