Eski Ülkü Ocakları Başkanı Ferhat Kırılmazoğlu’ndan bir nöstalji

Eylül 14, 2017, 9:43 pm 3.912 izlenme

Üsküdar’ın bir köyü idi burası, uçsuz bucaksız çimenlik, şimdi binalardan göremediğimiz koca orman en büyük oyuncağımızdı.

Şimdi çocuklarımıza bir metresi kalmayan güzellikte topladığımız mantarlar, ormanın alt kısmındaki muşmulalık, iç kısmındaki çam fıstıklığı ve kestanelik, şimdi hiç bir çoçuğa nasip olmayacak çok büyük bir eğlence parkıydı.

Çocukluk arkadaşım kara ismet’in henüz kürt İsmet olmadığı yıllardı, çok severdim, hala severim. Alevi ney Sünni ney bilmeden, kürt, Arnavut bilmeden severdik birbirimizi.

Büyüklerimiz bahis ederdi öyle bilirdik parti falan… Ama konuşsalar bile; bir letafeti ve zerafeti vardı, muhabbet illa gülüşmelerle biterdi…

Ah o büyüklerimiz sonradan birer birer gitmeye başladılar. Hacı ömer rahmetli oldu, yoldaşı pire Memet: “beni bırakıp nereye gittin lan” diye bağırdı mezarının başında. Aslanlar aslanı Osman Hocamı kaybettik sonra, haksızlık gören hiç tanımadığı adam için gövdesini koyardı ortaya… Oflu kara Hüseyin; intikamını almadan gömmedi cenazesini, genç kaybettik amcamı… çolak mirali amcam; içim yandı duyunca… Ve yaşıtlarımız, Talip abi, Uğur, parçalandı yüreğimiz.

Yaşayan çok az eskimiz kaldı, Allah pire mehmede, babam Turan hocaya, parmaksız Kemal’e, Oflu bakkal Abdullah amcaya ömür versin.

Ya meşhur teyzelerimiz… Körçelli Zeriko teyze, bir beni severdi koca taşdelende 🙂 çalışmaktan temiz kalmayan ellerini bir ben öptüğümden olsa gerek… Koca yarasına koyduğu lahana yaprağını hiç unutmam… En büyük hasmı sivaslı teyzeydi, bir gün su sırasında beklerken bir dilenci gelmişti kucağında bebeğiyle, “kocam iki senedir kayıp” diye başladı lafa, sivaslı teyze sordu:”-hiç mi gelmedi?”, “gelmedi” dedi dilenci, -” e bebek kaç yaşinda ola” dedi, dilenci: ” 12 aylık”… Sivaslı teyzenin verdiği cevabın anlamını ben çok sonralar anlayıp ömür boyu gülecektim, “üloooo e bu çocuk penç mi”…

Şimdi diyorlar ki toplum bölünüyor, ben ise bu güzelliklerle yaşıyorum hala… Bu ülkede ileride ne olursa olsun ilk okul arkadaşım Hacı Ahmet’in oğlu tayyibe, Tuncelili Rıza’nın küpeli şirin oğluna benim cesedimi çiğnemeden dokunacağını sanan cidden yanılıyor!

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

SENDİKAL ÇİZGİYİ AŞAN MALUM SEN

ERTUĞRUL SUBAŞI

MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

ERTUĞRUL SUBAŞI

BENZER HABERLER