Hakim ve savcılar da Saray’da seçilecek,Akademik yıl açılış törenleri Saray’da yapılacak

Ekim 9, 2016, 8:13 pm 1.512 izlenme

Hakim ve savcılar da Saray’da seçilecek
HSYK, hâkim ve cumhuriyet savcısı adaylarının kura törenini, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesindeki kongre merkezinde yapılacağını açıkladı.
Akademik yıl açılışlarının Türkiye genelindeki tüm üniversite rektörlerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törenle yapılacağının ortaya çıkmasının ardından, bir tartışılacak karar da yargı kanadından geldi.
Bu yıldan itibaren akademik yıl açılışları Türkiye genelindeki tüm üniversite rektörlerinin katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki törenle yapılacağı kararı alınmıştı.
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) da adli yargı hâkim ve cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının kura törenini, Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerleşkesinde bulunan kongre merkezinde yapılacağını açıkladı.
HSYK 7 Ekim’de yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:
Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Üçüncü Dairesi ekli listede ad, soyad ve sicilleri yazılı adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının mesleğe kabullerine karar vermiştir.
Ekli listede isimleri yazılı meslek öncesi eğitimlerini başarı ile tamamlayıp mesleğe kabullerine karar verilen adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının Kur’a töreni, 12/10/2016 tarihinde saat 11:00’da Beştepe Millet ve Kongre Kültür Merkezinde (Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 06560 Beştepe/ANKARA) yapılacaktır. Kura töreni öncesi saat 09:00 – 09:45 arasında ikram yapılacaktır.
Kur’a töreni ile görev yerleri belirlenecek adli yargı hâkim ve Cumhuriyet savcı adayları ile idari yargı hâkim adaylarının cübbe dağıtımı, 11/10/2016 tarihinde 10:00–16:30 saatleri arasında Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Ön Bürosunda gerçekleştirilecektir.
İlgililere duyurulur.
———————
Akademik yıl açılış törenleri artık Saray’da yapılacak
Saray’da düzenlenecek olan akademik yıl açılış törenlerinin ilki 18 Ekim’de yapılacak.
Sabah’tan Ceyda Karaaslan’ın haberine göre devlet ve vakıf üniversitelerinin rektörleri başta olmak üzere idari kadro ile başarılı öğrencilerin de katılacağı törene iki bine yakın akademisyen davet edildi. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Prof. Dr. Yekta Saraç, bu törenleri geleneksel hale getirmek istediklerini belirterek, “Akademik yıl açılışları bir şölen haline gelecek” dedi.
Adli Yıl Açılış Töreni, bu yıl ilk kez Saray’de yapılmış, yargı bağımsızlığına darbe vuracağı eleştirileri de bu karardan dönülmesine engel olmamıştı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu törene katılmamıştı. Tören, Erdoğan’ın salona girdiği an yargı üyelerinin ayağa kalkarak alkışladığı anla hafızalara kazınmıştı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER