Hüzünlü sohbet ve Yaşayan Cengiz BAKTEMUR (34.Sene-i Devriyesinde)

Mayıs 1, 2016, 8:40 pm 19.016 izlenme

Dün akşam Küçük Çamlıca da, Subaşı Çay Bahçesinde uzun zamandır görüşemediğimiz Muş eski Ülkü Ocakları Başkanı, yılları cezaevinde geçmi,ş çok fazla sayıda olaydan yargılanıp bu gün yaşamını her ülkücüye örnek olarak sürdüren Celal BEKEM cürümü, Seyithan ve Celal Karadağ ile beraber koyu bir sohbet yaptık.
Gelmişten, geçmişten, siyasetten uzun sohbetler yaptık, ancak sohbet bazen öyle bir noktaya geldi k,i her ülkücüyü can evinden vuran anları çok duygusal biçimde yaşamadık dersek yalan olur.
Orta yaşın üzerinde uzun zamandır bir araya gelmeyen biz ülkücüler sohbetlerimizde mutlaka 12 Eylül öncesine şöyle bir girer o günleri yad ederiz, o günlere dönülürde cezaevi hatıraları anlatılmasa olmaz.
Her ülkücünün unutamadığı nice anıları vardır k,i herkes birbirini dinledikçe kendi haline şükreder aslında, dert ve ızdırap hepsinde bir birinden büyük ve unutulmazdır. Bu unutulmaz anılar Celal BEKEM de daha fazladır ve o günleri aynı heyecanla anlatması da bir ayrıcalıktır. Celal BEKEM i yine bu sohbette de o günleri yaşarmışcasına dinliyoruz.
Sohbetin en heyecanlı ve duygusal yerindeyiz konu cezaevi arkadaşı Rahmetli Cengiz BAKTEMUR. Cengiz BAKTEMUR KİMDİR? Cengiz BAKTEMUR, CHP Malatya Doğanşehir CHP İlçe bşk. Öldürmekten 18 yaşında tutuklanır. Aslında 18 Yaşına tutuklandıktan sonra cezaevinde girer.O günlerde alışageldiği gibi yine tezgahlar içinden çıkılamayacak gibidir.Bir gün önce bir Ülkücünün şehit edilmesinden sonra provaktif olaylar artık devam edecektir ve bu kez CHP ilçe başkanı öldürülecektir. Dönemin ajanları tezgahları nı kurmuşlardır ve oyuna oyuncular lazımdır. Oyun beş mide düşkünü kuklanın yapacağı ihtilale zemin hazırlamak için olayları içinden çıkılamaz hale getirmek ve gerekçeyi tamamlamaktır.
Hedef bellidir bir provaktif olay olan CHP ilçe başkanının öldürülme olayına İlçenin en güçlü MHP li ailelerini çekmek ve senaryoyu tamamlamak sonrası çorap söküğü gibi gelecektir. BAKTEMUR ailesi bu iş için çok uygundur. Çünki aile çok güçlüdür ve hepsi MHP lidir.
Aile reisi MHP ilçe Başkanı, Hanımı MHP İlçe Bayanlar Kolu Başkanı, Büyük Oğul İlçe Ülkü Ocakları Başkanı bu aile senaryoya çok uygun ve CHP ilçe başkanını vuran kişi mutlaka senaryo gereği bu aileden seçilmeliydi. Ailenin yedi evladından biri bu işe kurban edilmeliydi. Ortanca oğul Cengiz bu iş için çok uygundu, diğerleri olaki olay anında nerde olduklarını şahitleri ile ispatlayabilirdi. En büyük abla olduğu için bir bayana isnat edilemezdi ağabeyler Rıza ve Gökmen uygun değildi, küçük kardeşler Avni Alibey ve haluk ta yaş olarak bu işlere hiç müsait değillerdi kurban artık kesinleşmiş ve Cengiz seçilmişti.
Cengiz artık tutuklanmış ve mahkemelere götürülüp getirilmekteydi son celsede müebbet hapis aldığı söylenen Cengiz, nasıl olduysa gıyabında karar değişikliği ile cezası idama dönüştürülmüş ve kendisinin de haberi bu olaydan cezaevinde olmuştu.
Cengiz’in cezaevi yetkililerinden bir ricası olmuştu beni tecrit koğuşuna atmayın annem kalp hastası duyunca dayanamaz.
Evet cezaevi yetkilileri de bu masum idam mahkumunu kırmamış ve infaz gerçekleşene kadar isteği yerine getirilmişti.
İdam sehpasında Cengiz e son isteği sorulur, Cengiz in bir isteği olmayacaktır, avukatını yanına çağırır ve şöyle der “ Herkese söyle ki benim katilim Savcı Metin TÜZÜN dür” bu isim bütün ülkücüler tarafından not düşülmelidir. Veee aradan 25 yıl geçmesine rağmen Şehit Cengiz in annesi her gün Doğanşehir lisesinin önünde biricik oğlunu beklemektedir.
Okul çıkışından sonra ağabey gider evlat özlemi içindeki anneyi eve getirir ve” Cengiz geldi odasında ders çalışıyor yarın imtihanı var.” Diyerek annemizi ikna ya periyodik bir şekilde devam ederler.Cengiz annesi nezdinde yaşamkta ve okuluna devam etmektedir,eve gelince ders çalışmaktadır,bu böyle sürer gider, Taaki annemiz 2007 yılının ramazan ayında hakkın rahmetine kavuşana kadar, bu her gün böyle devam eder.
Cengiz in acı dolu babası da 2006 yılında hakkın rahmetine evlat acısıyla yürümüştür. Cengiz in evlerindeki odası ise tutuklandığı gün bıraktığı haliyle muhafaza edilmektedir. Masasında ders yaptığı kitapları defterleri hangi sayfada açık kaldıysa o haliyle. İşte dostlar sohbetin hüzün dolu olan kısmı sizce de bu değil mi?..

Tüm Şehitlerimizi  Baktemur’un şahsında rahmet ve minnetle yad ediyoruz,Mekanları cennet olsun…

24 Temmuz 2008-Çamlıca/Üsküdar
Erhan Öztunç

jP6qf31Re6iUp6H4K67951xl806b9x

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Seçimlerin Kazanan Tarafı MHP

HÜSEYİN SÖZER

YETİŞKİNLİK DÖNEMİ(35-65 YAŞ)

DR.İRFAN SUMRU

Bende çok duygulandım

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER