İbrahim Kanbur;TRT Genel Müdürlüğü’ne adayım

Mayıs 16, 2017, 6:19 pm 869 izlenme

Ülkücü hareketin yakından tanıdığı İbrahim Kanbur bir tanıtım duyurusu ile TRT Genel Müdürlüğüne aday olduğunu açıkladı.

Açıklama şu şekilde;

Haddim olduğunu düşünüyorum;
TRT Genel Müdürlüğü’ne adayım
Hükümet, TRT Genel Müdürü Şenol Göka’nın açık tarihli istifa mektubunu işleme koydu. Sekiz bin kişilik kadrosuyla 15 yıldır FETÖ’cuların hakimiyetine verilen TRT’de yeni genel müdür için kulisler hızlandı.
FETÖ’culardan arındırılması gereken TRT’de hem kadro temizliği, hem de yapısal ve ekonomik operasyonun şart olduğunu düşünüyorum. Bu cümleden hareketle; ülkücü dünya görüşümü mesleki tecrübemle harmanlayarak, resmî süreç başladığında TRT Genel Müdürlüğü’ne aday olduğumu ilan ediyorum.
Prosedür nasıl işleyecek?
Radyo Televizyon Üst Kurulu yapacağı toplantıyla düğmeye basacak. Karar Resmî Gazete’de yayınlandıktan sonra, 15 gün içerisinde müracaat edenler değerlendirmeye alınacak. Genel müdürlük için belirlenen isimlerden üçü, Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Burada tespit edilecek aday, onay için Cumhurbaşkanı’na önerilecek.
RTÜK KANUNU
Kurum Genel Müdürlüğü:
Madde 13 – (Değişik birinci fıkra: 5/12/1990 – 3687/1 md.) Genel Müdür, Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu tarafından teklif edilen üç aday arasından Bakanlar Kurulu Kararı ile atanır ve kendisine Başbakanlık Müsteşarının almakta olduğu aylık veya sözleşme ücreti (ikramiye dahil) ödenir. Aylık ödemelerinde ek gösterge, kıdem ve taban aylıkları ile sosyal yardım, zam ve tazminatlar esas alınır.
Genel Müdürün görev süresi dört yıldır. Süre sonunda yeniden atanabilir.
Genel Müdür, milli güvenliğin ve kamu düzeninin gerekli kıldığı, Devlet memuru olma niteliğini yitirdiği, ağır hizmet kusuru işlediği veya tarafsızlığın ihlal edildiği hallerde, bu hallerin gerekçeli olarak belirtilmesi suretiyle ve Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulunun teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile görevden alınır.
Türkiye Radyo – Televizyon Kurumu, Genel Müdür tarafından temsil olunur ve yönetilir.
Genel Müdür ve Genel Müdür yardımcılarında aranacak şartlar ve nitelikler şunlardır:
a) Yükseköğretim mezunu olmak,
b) (Mülga: 11/6/2008-5767/10 md.)
c) (Değişik: 11/6/2008 – 5767/4 md.) Kamu kurum ve kuruluşlarında veya temayüz ettiği televizyon, radyo, haberleşme, bilgisayar, telekomünikasyon, elektronik, kitle iletişimi, hukuk, işletme, iktisat, maliye, sanat veya kültür alanında en az oniki yıl hizmeti bulunmak,
d) Atanmadan önceki son üç yıl içerisinde herhangi bir siyasi partiye üye veya herhangi bir siyasi partiden aday olmamak,
e) Devlet memuru olmak için aranan şartlara sahip olmak.
İBRAHİM KANBUR KİMDİR?
Rize kökenli olan İbrahim Kanbur, 1968 yılında Bafra’da doğdu. Ortaöğrenimini Bafra’da tamamladıktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Fotoğrafçılık Ana Sanat Dalı’ndan 1993 yılında mezun oldu.
Türkiye Gazetesi, askerlik hizmetinin ardından da Yeni Günaydın, Yeni Yüzyıl, Hürriyet, Akşam ve Sözcü gazetelerinde muhabir, editör, haber müdürü ve spor yorumcusu olarak 27 yıl görev yaptı.
Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sürekli basın kartı sahibidir.
Gazeteciler Cemiyeti ve TSYD üyesidir.
Amatör spor kulüplerinde başkanlık ve yöneticilik hizmetlerinde bulundu.
Türk Dünyası Basın Birliği Derneği kurucu yönetim kurulu üyeliği ve Ülkücü Gazeteciler Derneği kurucu başkanlığını yaptı.
Taekwondo Genç Milli Takımı’yla uluslararası müsabakalarda Türkiye’yi temsil etti.
İngilizce ve Arapça bilmektedir.
İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans öğrencisidir.
Dt. Seyhan Kanbur’la evli, Ayça, Gökçe ve Mustafa Yavuz’un babasıdır.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

İTTİFAK

TURAN GÜVELİ

Afrin; Türkiye’nin Dış Politikasında Paradigma Değişikliği

NURHAN TOGUÇ

SEÇİM

TURAN GÜVELİ

BENZER HABERLER