İKTİDARIN GÜCÜ VARSA, BİZİM DE GERÇEKLERİMİZ VAR!

Şubat 3, 2017, 1:55 pm 1.054 izlenme

“Özgürlükten yana görünüp de, değişimi, mücadeleyi kötü gözle görenler, toprağı sürmeden mahsul almak istiyorlar; gök gürlemeden yıldırım düşmeden yağmur yağsın istiyorlar; okyanusu istiyorlar ama dalga olmasın, sular köpürmesin diyorlar. Oysa ağlamayan çocuğa meme vermez iktidar. İstemeyene zırnık vermemiştir, vermeyecektir de.

Mücadele yoksa ilerlemede olmaz. Güç talep olmaksızın ödün vermez diyor, Frederick Douglass yıllarca değişim ve özgürlük mücadelesi verenlerin mottosu olmuştur bu sözler. Aslında 15 yıldır seçip meclise yolladığımız, muhalif parti vekillerimizin genel özeti budur.
Konfor içinde demokrasi mücadelesi verilmez. Meclis, sosyal hakların kazanıldığı, kariyer ve hatıra fotoğrafları çekilen bir yer olmaktan öteye gidemedi. Yani hem sürdürülebilir bir konfor istiyorlar, hemde her türlü hak ve özgürlükler olsun istiyorlar. kafaları karışık, dağınık, ne istediklerini bilmiyorlar, hedefleri, idealleri yok, biri liberal, diğeri Atatürkçü, bir diğeri kürtçü, her kafadan bir ses anamuhalefet partisi.
Biz bu pasif mücadeleye kızarken, üstüne bir kişiyi 5 yıllığına seçilmiş majeste haline getirecek bir anayasa değişikliğinin minik ortağı olarak karşımıza çıktı MHP liderliği ve vekilleri. Bunu neden? niçin? Yapıyorlar, aylardır herkesin gözü önünde yaşanıyor. İşte bir ay oldu, bunu neden yaptıklarını, buna neden evet dememiz gerektiğine dair ikna edici tek bir argüman ortaya koyamadılar.
İşin hukuki boyutuna girecek bilgim yok, olsa da sabah akşam tv lerde boş anlamsız Paraguay da şöyle, Mozambikte böyle, Uruguay da başka diye bitmek tükenmek bilmez sıkıcı başkanlık sistemi diyaloglarına girecek değilim. Ben içinde yaşadığımız şartlara bakarak, gelecekte neler olabileceğine dair olacakları görüyorum. Hal o duruma geldi ki, terörist olmak yada olmamak arasında, sadece bir kelime var, Evet, yada Hayır.
Tercihiniz sizi makbul vatandaş, yahut terörist yapacak. Kabul edelim artık muhalif olmak şimdiye kadar olmadığı kadar riskli hale geldi, bundan sonra ne olacağı da meçhul, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere hiç bir bedel ödemeden sağladığı, demokrasi konforunun sonuna geldik gibi gözüküyor. Önümüzde 2 yol var ya mücadele edeceksiniz, yahut ses çıkırmadan güvenli hayatınıza devam edeceksiniz. Muhalefetin dezavantajı ise şudur: Bütün bu riskleri alacak insan kitlesi yaratmak için yüksek bir motivasyon, ideal ve hedef ortaya koyamamasıdır. Eğer bir toplumsal muhalefet örgülenecekse, sadece, mhp parti içi muhalifliği durumundan çıkmak, tek adam diktalarına giden yolu gören, vatansever kitleleri de kapsayacak, ideal, hedef ve motivasyon ortaya koyulmalıdır..
Önümüzde bir refarandum süreci var, artık eyleme geçme zamanıdır. Hayır kampanyasına herkes elinden geldiğince destek vermeli, sahaya inmelidir.
Unutmayalım, imkanları sınırlı olsa da, gerçeklerin etki alanı büyük olur..

BENZER KÖŞE YAZILARI

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

hamit iltaş Mart 9, 2017

çok güzel yazı ama … cocukluğumuzun radyolarında yayınlanan arkası yarın tıyatroları gıb en hayecanlı yerinde kesilmiş.. cözüm nasıl. yani katil kım. okuyucumu yol gösterecek yazarmı bir yol önerecek. muhalafete hattı mudafa yoktur sathı mudafaa vardır. o satıhki bütün vatandır ilkesini kim benimsetecek. Haşim hocam öneri bekliyoruz..
r

DİĞER YAZILARI

Tarihin piskolojisi

Temmuz 3, 2017

DEĞİŞİMİN KAÇINILMAZLIĞI

Değişim hayatın karşı konulamaz kuralıdır. Doğa içinde barındırdığı milyonlarca tür canlıyla birlikte her an, durmaksızın...

Temmuz 28, 2017

Tarihin piskolojisi

Efendim ben türk tarihçiliğinde eksik bulduğum nokta piskolojidir.tarih yazıcılar devrin sosyal siyasal kültürel hatta ekonomik...

Temmuz 3, 2017

Oldu da bitti maşallah, hayırlı olur inşallah…

    Zaman su gibi akıp geçiyor, o akıyor, biz bakıyoruz. Mübarek Ramazan ayı ve...

Haziran 28, 2017

Uçuruma Sürüklenen Türkiye  

Trump Amerikan başkanı seçildiğinde, ABD de 200 yıllık küresel sermaye hakimiyetinin sona erdiği, milli devletin...

Haziran 10, 2017

Bende beğenmiyorum bunları

PKK, en az on devletin topraklarımıza, ekonomimize, kalbimize ve zihnimize yönelmiş ortak operasyon aracı, hatta...

Haziran 2, 2017