Kardeş Ülke Azerbaycan’da Bakü’nün Fethinin 100.yılı Kutlandı,Bakü Fatihi Nuri Paşa anıldı

Eylül 16, 2018, 12:11 am 1.305 izlenme

Bakü’nün Nuri Killigil Paşa tarafından fethinin 100 yılı törenlerle kutlandı,Nuri Paşa saygıyla anıldı.

Konuyla ilgili kardeş yayın musavat.com gazetesinde haber şöyle verildi;

Türk-Azeri askerleri Bakü’ye girerek şehrin kanlı kanunsuzluğuna son verdi ve Ermeni haydutlar tarafından ezilen şehrin Türk-Müslüman nüfusu kurtarıldı.

Ermeni soyguncuları, 1918’de, Sovyet Rusya ve Anadolu’daki Türklerin askerleriyle daha önce savaşmış olan tüm Rus askeri birliklerinin geri çekilmesini öngören barış anlaşmasının imzalanmasından sonra başladı.

Rusların yanında, Türk padişahının konusu olan Ermeniler, ülkelerine ihanet ettiler ve Anadolu’nun Türk nüfusunun pogromlarını yapmaya başladılar.

Çekilmekte olan Rus birlikleri, bütün silahlanmayı Ermenilere bıraktı, aslında onların yıkıcı faaliyetlerine katkıda bulundu. Türk köylerinin erkek nüfusu savaşta savaşırken, Ermeniler köyleri işgal etti, çocukları, kadınları ve yaşlıları oydu.

Ermeni terör dalgası Kafkasya’ya nakledildi. Ermeniler Bakü, Guba, Karabağ ve Azerbaycan’ın diğer bölgelerinde pogrom yürütmüşlerdir. Fakat Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurulmasından ve Bakü Konseyinin bozguna uğratılmasından sonra, Dashnak Stepan Shaumyan başkanlığında Ermeniler, Bakü’de “Centrocaspia” rejimini kuran İngiliz müdahalecilere bağlılıklarını yemin ettiler.

Ermeniler Bakü’de benzeri görülmemiş bir zulüm ve vandalizm yarattılar. “Kaspiy” gazetesinin tarihi yapısını yakıp yıktılar (bugün bu binanın bulunduğu yerde, Sabır’dan sonra bir meydan var). Bu sayede Kur’an Müslümanlarının kutsal kitaplarının paha biçilemez kopyaları yok edildi.

Bakü’nün kurtuluşu, Türklerin hümanizmini doğruladı. 16 Eylül’de gerçekleşen geçit töreni ve şehre ciddi bir şekilde giren Nuru Paşa, Bakü’de kalan Rus subaylara saygıyla davrandı. Aksine intikam almadı, tersine, böyle zor bir durumda ailelerine maddi yardımda bulundu.

Grandiose ve tarihi zaferden sonra, Azerbaycan Halk Cumhuriyeti hükümetinin başkenti 17 Eylül’de Ganja’dan Bakü’ye nakledildi. Böylece Azerbaycan’da devlet inşasının ilk aşaması başladı. Birkaç ay sonra, demokratik ilkeler temelinde parlamento seçimleri yapıldı.

Bakü kentinin Bolşevik-Taşnak işgalinden Türk ordusu tarafından kurtarılması gerçek bir tatil oldu. Ünlü milyoner ve hayırsever Haji Zeynalabdin Tagiyev, Türk ordusunun onuruna bir resepsiyon düzenledi. Resepsiyon mevcut Filarmoni binasında yapıldı. GZ Tagiyev, Türk ordusunun Nuru Paşa komutanına ve onun muazzam generallerine hediyeler sundu. Ancak İtilaf Devletleri’nin Osmanlı Türkiye’sindeki baskısı giderek arttı. Bu nedenle, bir süre sonra Türk ordusu Bakü’den ayrılmak zorunda kaldı.

15 Eylül 1918’de Bakü’nün kurtarılması, Azerbaycan-Türk dostluğu ve kardeşliği açısından son derece önemli bir olaydır. Sovyet iktidarının 70 yıl boyunca bu olayın kasıtlı olarak yanlış bir bağlamda yorumlanması gerçeğine rağmen, Azerbaycan halkı Türk askerlerinin kahramanlıklarını unutmadı, kalplerinde anılarını sakladı.

Osmanlı ordusu Bakü’nün kurtuluşu için 1130 askeri kaybetti. Azerbaycan’ın bağımsızlığının bir sonraki fethinden sonra, her yıl 15 Eylül’de, ülkemizin toprak bütünlüğüne hayat veren ölü Türk askerlerinin mezarları devlet düzeyinde ziyaret edildi. Bu sadece Bakü’de değil, Shamakhi, Goychay ve diğer alanlarda da gerçekleşir. Her yıl Ölüler Türbesi’nde ölü Türk askerinin anısına yakın bir anma töreni düzenlenir. Geçtiğimiz yıllara rağmen, Kafkas İslam Ordusu’nun kardeş yardımı asla unutulmayacak, her zaman Azerbaycan halkı tarafından minnetle hatırlanacak.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER