Kesinti rezaletinin perde arkası

Aralık 30, 2016, 9:21 pm 2.201 izlenme

Eski işim bilindiğinden malum kesintiler hakkında telefonla sebep anlatmaktan bıktığımdan buradan anlaşır bir açıklama yapmak zaruri oldu… Hele ki konu hakkında saçma sapan yorumlardan da gına geldiğinden yararlı olacağını düşünüyorum.

Olay ne bir genel arıza ne de ulusal kesinti gibi saçma sapan bir geçiştirme ile açıklanacak bir şey değil.

Aslında çok basit ve son dört beş yılda iyice ayyuka çıkmış bir rezalet ile alakalı. Ve bu uygulama son yıllarda maalesefki gerçekler saklanarak “arıza, genel kesinti, ulusal kesinti” kılıfıyla yapılıyor.

Teknik detaylara girmeden anlaşılacak hali ile olay şu. Türkiye genelindeki enerji sistemi eskiden belli bölgesel ağlar ile yönetilirdi, bu sonradan birleştirildi. Ve bu koca sisteme tüm enerji üretimleri akıtılıyor, ve bu sisten yekpare olarak beraber çalışıyor.

Ve bu sistemin bir türlü çözülemeyen sıkıntıları var. Ana sıkıntı ise sistemin aşırı yüklenmesi. İşte şu an yaşadığımız sıkıntı:

Kış şartlarının oluşturduğu normalin üstündeki enerji/güç talebinin yansıması sisteme getirdiği yükü sistem TAŞIYAMIYOR, yani resmen enerji YETMİYOR! Ve buna yıllardır bir çözüm bulunmuyor. Ve arkadaşlar bunu söylemekten utandıklarından bilerek planlayarak yaptıkları “kademeli yük atma” işlemini “genel arıza, ulusal kesinti kılıflarıyla geçiştirmeye çalışıyorlar.

Aslında daha beter olan şeyler var, enerji üretiminin doğalgaza endexlenmesi, yani çaresizce bağımlı hale gelinmesi vs. gibi sayacağım bir çok şey… Onlarıda başka zamana bırakalım…

Ve önemli uyarımdır ki bu kış yoğunluğu ile planlı kesinti tamamen paralel olacaktır, sert bir kış geçecekse mutlaka kesinti olarak dönecektir. Herkes tedbirini alsın. Ben mesela iki tane küçük tüp alarak başladım.

Ferhat Kırılmazoğlu

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER