MHP Mv.Halaçoğlu’dan Türk Tarih Kurumu’na Lozan dersi

Ekim 4, 2016, 10:25 pm 3.661 izlenme

‘Lozan’ın bir muvaffakiyet belgesi olmadığı açıktır’ diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Refik Turan’a tarihçi Yusuf Halaçoğlu’ndan sert yanıt geldi. Halaçoğlu ‘Feriştah olsanız gerçekleri söyleyeceksiniz’ diye konuştu.
NADİR TEMELOĞLU
Türk Tarih Kurumu (TTK) başkanı Prof. Dr. Refik Turan, Akit gazetesine verdiği röportajda “Lozan’la Anadolu’ya” sıkıştık dedi. Tayyip Erdoğan’ın ‘Muhtarlar Toplantısı”nda söylediği “Birileri Lozan Anlaşması’nı zafer diye yutturmaya çalışıyor” sözlerinin ardından başlayan tartışmaları nasıl değerlendirdiği sorulan Turan, “Lozan Antlaşması cephelerde kazanılan zaferin oranında bir muvaffakiyet belgesi olmadığı açıktı. Anlaşma çok yarım doğmuş bir antlaşmadır” şeklinde yanıt verdi. Turanın bu sözlerini TTK eski başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu’na sorduk. Aydınlık’a konuşan ve “Önce okusunlar ondan sonra konuşsunlar” diyen Halaçoğlu, “Açık konuşsunlar. Korkaklıktan da vazgeçsinler. Siyasetten, bir şeyleri söylemekten vazgeçsinler. Bilim adamlarına hiç yakışmıyor” dedi.
DÜNYA SAVAŞI’NDA KAYBETTİK
Turan’ın, “5 milyon kilometrekarelik topraklar Lozan’da 670 bin kilometre- kareye indi” sözlerine de tepki gösteren Halaçoğlu şunları söyledi: “5 milyonu Lozan’la kaybetmedik 1. Dünya Savaşı ile kaybettik. Üstelik 5 milyon kilometrekare de değil. Ondan önce 1912 Bal- kan Savaşları’nda, Trablusgarp Savaşı’nda zaten kaybettik toprakları. Bir şey söylemek istemiyorum ama okusunlar ondan sonra konuşsunlar.”
FERİŞTAH OLSANIZ GERÇEKLERİ SÖYLEYECEKSİNİZ
Kaybedilen toprakların Lozan’la alakası olmadığını söyleyen Halaçoğlu sözlerine şöyle devam etti: “1. Dünya Savaşı’nda biz hangi cephelerde savaştık? Çanakkale dışında Filistin’de, Musul’da, Kafkasya’da, Yemen’de savaştık. Sonucunda Yemen’i, Suriye’yi kaybettik. Başka bir yer yok ki Dünya Savaşı sonrasında Milli Mücadele’de kaybettiğimiz. Irak’ta Musul bölgesini kaybettik ama 1926’da biliyorsunuz. Onun da Lozan’la alakası yok. Suriye’nin, Yemen’in kilometrekaresi belli. Bir tarihçi bunu söylüyorsa artık, söylenecek laf kalmıyor. Bıraksınlar artık. Tarih dediğiniz zaman gerçekleri söylemek zorundasınız. Feriştah olsanız da gerçekleri söyleceksiniz, babanız olsa da gerçekleri söyleceksiniz.
KORKAKLIKTAN VAZGEÇSİNLER
5 milyon kilometrekarelik bir toprağımız olmadığını söyleyen Halaçoğlu şöyle konuştu: “1. Dünya Savaşı’nda kaybettiklerimizi Lozan’la ilişkilendirmesinler. Çünkü 1. Dünya Savaşı sonrası Sevr’dir. Onu kabul etmediği için Türk milleti Milli Mücadele’ye girmiştir ve işgal edilmiş topraklarını kullanmıştır. Milli Mücadele dönemini Osmanlı ile mukayese edemezsiniz. Lozan’da savaşmadığımız halde İstanbul ve Trakya, Türkiye topraklarına katılmıştır. Milli Mücadele kazanılmıştır ve o kazanılmaya karşılık Türkiye bağımsızlığını ilan etmiştir. Hatay daha sonra katılmıştır. Misak-ı Milli sınırlarına kadar ulaşılamamıştır ama eldeki güç o kadardır zaten. Savaşacak güç kalmamış. Çanakkale’de 250 bin şehit vermişiz zaten. Bütün gençlerinizi, okumuş insanlarınızı kaybetmişssiniz. Milli Mücadele’deki asker gücünüze bakın. Bırakın onları, şimdiki hükümetler nereyi kaybettiler? Süleyman Şah’ın mezarını bırakıp geldiler. 16 adayı terk ettiler. Kendilerine baksınlar. Açık konuşsunlar bunları, korkaklıktan da vazgeçsinler. Siyasetten, bir şeyleri söylemekten vazgeçsinler. Bilim adamlarına hele hiç yakışmıyor.”

Aydınlık

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER