Özbek askerleri Kırgızistan’a girdi

Mart 19, 2016, 7:33 am 1.287 izlenme

Kırgızistan ile Özbekistan sınırındaki tartışmalı bölgeye bugün sabah Özbek askerleri girdi.
İddiaya göre Özbek askerleri, 2 zırhlı araç ve iş makineleriyle Kırgızistan’ın kullandığı karayolunu ulaşıma kapattı. Yola barikatlar kuran Özbek askerleri, yoldan geçen Kırgız vatandaşlarının kimlik kontrolünü yapıyor. Olayın ardından bölgeye Kırgız askerlerinin sevk edildiği kaydedildi. Ancak henüz yolun açılmadığı açıklandı.
ÖZBEKİSTAN’A NOTA
Sınırdaki gelişmelerin ardından Özbekistan’ın Bişkek Büyükelçisi Kamil Raşidov, Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Taşkent’e nota verildiği ve karayolunun derhal açılmasının talep edildiği kaydedildi. Kırgızistan Başbakanı Temir Sariyev ise Sınır Muhafız Birliği komutanlarıyla acil olarak toplandı. Toplantıda sınırların belirlenmesi için çalışmaların yapılması talimatı verildiği açıklandı.
DAEŞ ENDİŞESİ YAŞANIYOR
Özbekistan farklı noktalardaki sınır kapılarını da kapattı. Özbek basınında yer alan haberlere göre Özbekistan’dan Kırgızistan’a geçişlere izin veriliyor. Ancak Kırgızistan’dan Özbekistan’a geçişlere izin verilmiyor. Buna sebep olarak Kırgızistan’dan Suriye’ye giden ve DAEŞ safında savaşan Kırgız vatandaşlarının geri döndüğü ve bu kişilerin Özbekistan’a geçme endişesi olduğu iddia ediliyor. Bir diğer açıklamaya göre, Özbekistan’ın Nevruz bayramı sebebiyle sınırlarını tek taraflı olarak kapattığı şeklinde.
Sovyetlerin dağılmasının ardından Kırgızistan ile Özbekistan arasındaki birçok bölgede sınır belirleme sorunu yaşanmıştı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER