Putin devrilecek iddiası

Kasım 12, 2016, 10:09 pm 1.226 izlenme

Washington Post, Rusya kaynaklarına dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2017 yılında iktidarını kaybedebileceğini yazdı.
ABD’nin önemli gazetelerinden Washington Post, Rusya kaynaklarına dayanarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2017 yılında iktidarını kaybedebileceğini yazdı.
İşte o analiz:
Rusya’nın en prestijli kurumları arasında gösterilen Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü’nde saygın bir profesör olan Valery Solovei, Perşembe günü Moskovskij Komsomolets (MK) adlı gazeteye verdiği röportajda ilginç iddialarda bulundu. Profesörün öngörülerinin arasında en ilginç olanı, Putin’in 2017 yılında iktidarı kaybedebileceğine dair dile getirdiği düşünceleri.
PUTİN YERİNE GELECEK İSİM
Daha ilginç olanı ise, bu röportajın yayınlandıktan kısa bir süre sonra MK’nın web sayfasından kaldırılmış olması, fakat haber yayına ilk girdiğinde atılan duyuru tweeti halen yerinde duruyor. 2000 yılında oldukça aktif olan Putin’in politik rakiplerinden ise günümüzde çok azının geriye kalmış olması, Putin’in iktidardan inmesi olasılığını büyük bir haber yapıyor.
Bununla birlikte, bazı internet arşivlerinde halen görüşmenin içeriği bulunmaya devam ediyor.
Solovei’nin verdiği röportajın can alıcı bölümlerinden biri, Putin’in gelecek yıl karşılaşacağı ”bazı problemlerin” kendisini birkaç ay boyunca sahne ışıklarından uzak tutabilecekleri yönünde öne sürdüğü imalardan oluşuyor. Bu tip olayların sahnelenmesi esnasında Kremlin’in erken seçim daveti yapabileceği iddiasını öne süren Solovei, bu görüşüne dayanak olarak Kremlin’in Putin yönetiminde ABD ile iyi ilişkiler geliştirmesinin kolay olmamasını gerekçe gösteriyor. Putin yerine tercih edilecek ismin ise ABD ile yakınlaşmak konusunda daha hevesli olabilecek eski başbakan Dmitry Medvedev olabileceğini söyleyen Solovei, bu durumu bir çeşit ”Deja vu” olarak nitelendiriyor.
KİMSENİN FİKRİ YOK
Politika bilimcisinin işaret ettiği bir diğer nokta ise, Amerika’da gerçekleşen başkanlık seçiminin ardından Trump’ın Beyaz Saray’a çıkmasının ne gibi etkilerinin olabileceği konusunda henüz Kremlin’in kesin bir fikrinin olmayışı. Solovei bu konuda, ”Trump’ın neler yapacağı konusunda kimsenin henüz bir fikri yok,” sözlerini ifade ediyor.
Solovei’nin resmi bir kaynak olmayışını elbette unutmamak gerekir. Kendisi de verdiği bilgilerin bir kısmının doğruluğundan emin olmadığını belirtiyor. Aynı zamanda Putin’in bir sağlık sorunu olup olmadığı konusunda bilhassa sorulan bazı sorulara istinaden detaylara girmekten kaçınıyor. Kendisi röportajın ardından, Rusya’nın geleceği konusunda daha geniş ölçekli spekülasyonlar yapmaya devam etti ve yıllardır güç durumda olan Rus muhalefetinin gelecek birkaç yılda daha fazla destek görmeye başlayacağını söyledi.
NEDEN GERİ ÇEKİLDİ
Bu sözler bütünüyle spekülasyondan ibaret de olabilir, ya da gerçeklik payları da bulunabilir, fakat röportajın yayından kaldırılması içeriğinde gerçekten bomba etkisi yaratan birşeyler olduğuna dair düşünmeye sevk ediyor. Röportajın yayınlanmasının ardından gerçekleşen bazı olaylar ise daha da ilgi çekici, ABD destekli RFE/RL’nin duyurduğuna göre, Solovei röportajın yayınlanmasının ardından acilen Moskova’yı terk ederek bilinmeyen bir yere gitmiş olabilir, yine bütünüyle kayıp diyemeyiz çünkü kendisi sosyal medyadan paylaşımlarda bulunmaya devam ediyor.
Moskow Times’a göre MK’nın yazı işleri müdürü Pavel Gusov, içeriğinde bazı olaylara dair hatalı bilgilerin bulunmasını röportajın geri çekilmesine gerekçe olarak gösterdi ve günler içerisinde hatalardan arındırılmış haliyle tekrar yayınlanacağını duyurdu.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER