Settar Kaya “KARS ŞEHİR STADYUMU”

Temmuz 3, 2017, 5:51 am 670 izlenme

Faik bey caddesi üzerinde 15 yıl önce yapılan okul bugün yıkılıyor. Amaç o alanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa konağına katmak.

Vali Rahmi Doğan’ı tebrik ediyorum, Çok doğru bir karar.15 yıl önceki yönetici de bunu görebilirdi. Elin Rus’u 140 yıl önce görmüş. Mezarlığını kent merkezine 10 km öteye yapmış. Caddesinin genişliğini, yeşil alanını yüzlerce yıl sonrasını hesaba katarak planlamış. Kars bugün ne halde?

İnşa edildiği yıllarda Kentin dışında olan, fakat günümüzde Kars’ın tam orta yerinde, kalbinde yer alan eski stadyum yıkılınca heyecanla bir yazı kaleme almıştım.

Stadyumun yerinin, eski devlet hastanesi arsasıyla birlikte projelendirilerek o alanın “KENT PARKINA” dönüştürülmesini teklif etmiştim.

O yazıyı yazdığımda 1 Kasım 2015 seçimleri süreci yaşanıyordu. Teklif kamuoyundan çok büyük oranda kabul görmüş ve Kars’ın gündemine oturmuştu. Hatta Başbakan DAVUTOĞLU miting için Kars’a geldiğinde,”Kent parkı istiyor musunuz?”diyerek kalabalığa sormuş ve “evet“cevabını almıştı. Bizde “bu iş tamam”diyerek yöneticilerimize teşekkür yazısı yayınlamıştık.

Seçimlerden hemen sonra alan tekrar stadyum yapılmak üzere ihale edildi.

Yetkililere sorduğumuzda “Bu arsayı sahibi vaktiyle stadyum yapılmak şartıyla bağışlamış, bu nedenle başka bir amaçla kullanamıyoruz”cevabını aldık.

Bu cevabı verenlere şu soruyu sordum.”Şimdiki hükümet konağının yeri Hayvan pazarıydı. Vaktiyle burasını bir vatandaş sadece hayvan pazarı olarak kullanılmak üzere bağışlamış olsaydı, bugün dahi aynı amaçla mı kullanacaktı?” Böyle bir saçmalık olabilir mi?

Kentler yaşayan varlıklardır. Gelişen şartlara ve ihtiyaçlara göre planlanırlar ve Kenti planlama yetkisi de belediyelere aittir. Şahısların bağış şartı kentin gelişimine engel olamaz. Belediye meclisi kimin ne için bağışladığına göre değil, kamu yararına göre imar planı hazırlar veya değiştirir.

Velev ki arsa sahibinin öyle bir şerhi var; Kent meydanın içinde yürüyüş ve koşu parkurları, jimnastik aletleri vb benzeri spor aktivitelerine imkân sağlarsınız olur, biter.

Gelinen noktada stadyumun yüklenicisi işi yarım bırakmıştır. Bakın bu işte de bir hikmet var. Yapılan iş her halükarda yanlıştır. Bir referandumda bunun için yapalım. Bakalım Karslılar o alana ne yapılsın istiyorlar.

Yol yakınken geri dönün, bu alanı Kent parkına dönüştürün, oraya stadyum olmaz. Olsa bile yarın bir gün biri gelir stadyumun şehir dışına çıkarılması, o alanın kent parkı yapılması kararı alırsa(ki bu kaçınılmazdır) olan ülkenin kaynaklarına olur.

O bölgeyi İnsanların gelip oturabileceği, spor yapabileceği, bisiklete binebileceği, gazetesini, kitabını okuyabileceği bir parka dönüştürelim.Tarihi binaların ortasında bir kent parkı. Ağaçlar, çiçekler, yeşillikler olsun.Kent demek park demektir,meydan demektir,sosyalleşme demektir.Yapmayın,etmeyin…

 

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

ALAŞ TANRIM ALAŞ

TURGUT GÜL

AKP VE HDP İTTİFAKI MI ?

ENVER ÖDMEN

İTTİFAK

TURAN GÜVELİ

BENZER HABERLER