Suriye’de Rus saldırılarında 9 binden fazla insan öldü

Eylül 30, 2016, 6:17 pm 1.335 izlenme

Muhaliflerin oluşturduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus saldırıları sonucunda Suriye’de 9 bin 300’den fazla kişinin öldüğünü bildirdi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Rus saldırılarında yaklaşık 3 bin 800 sivil, DAEŞ üyesi 2 bin 700’den fazla cihatçı ve farklı gruplardan yaklaşık 2 bin 800 muhalifin öldürüldüğünü kaydetti.

Londra merkezli örgüte göre Rus saldırıları sonucu Suriye’de 20 bin sivil de yaralandı.

‘Ölü sayısı daha da fazla olabilir’

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdülrahman, Rus saldırıları sonucu ölenlerin sayısının daha da fazla olabileceğini söyledi.

Rami Abdülrahman, Suriye’de hava saldırılarına katılan bazı uçakların esasında hangi ülkeye ait olduğunun belli olmadığına dikkat çekti.

Rusya, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a destek vermek için 30 Eylül 2015’te Suriye’de hava saldırılarına başlamış, Kremlin yönetimi Washington’un uyarılarına rağmen Suriye’deki hava saldırılarını sürdüreceğini vurgulamıştı.

Esad yanlısı güçler ve Rus hava kuvvetleri, muhaliflerin elindeki Halep kentinin doğusunu geri almak için geçen haftadan bu yana bombardımanı sürdürüyor. Suriye’nin 5,5 yılık iç savaşında görülen en büyük saldırılardan biri olarak görülen bu bombardıman, Rusya ve ABD’nin öncülüğünde gerçekleşen çatışmasızlık anlaşmasının çökmesinin ardından gerçekleşmişti.

Bu anlaşma, 2011 yılından bu yana 300 bin insanın hayatını kaybettiği iç savaşını bitirme yolunda atılmış diplomatik adımlardan biriydi.

En son 28 Eylül’de Halep kentinin doğusunda iki büyük hastane bombalanmış, ABD Başkanı Barack Obama ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya’nın Halep’teki saldırılarını “barbarca” şeklinde niteleyerek kınamıştı.

Son bilgilere göre Halep’te yaklaşık 100 bin çocuk yaşıyor.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER