TOKİ DAR GELİRLİ VATANDAŞA HİZETTEN AYRILIP KAR AMAÇLI ŞİRKETE DÖNÜŞTÜ

Şubat 21, 2016, 1:17 pm 1.475 izlenme

TOKİ Sayesinde Türkiye’de özellikle İstanbul gibi illerimizde konut almak orta gelirli ve dar gelirli vatandaşlarımız için imkansızlaştı.

DAR ve orta gelirli vatandaş için İstanbul’da ev sahibi olmak gitgide zorlaşıyor. Öyle ki bir dönem dar gelirli için adres gösterilen Başakşehir ilçesine bağlı Kayabaşı bölgesi bile milyonluk evlerin satıldığı bir alana dönüştü. Arsa arzının sınırlı olması nedeniyle bölgede Emlak Konut ve Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından yapılan ihalelere yoğun katılım oluyor. Müteahhittin arsa alma yarışından zararlı çıkan ise vatandaş oluyor.
İhalelerde fiyatlar yükseldikçe bu artış konut satış fiyatlarını arttırıyor. Bunun son örneği 18 Şubat’ta yapılan TOKİ’nin arsa ihalesinde yaşandı. Üstelik ihaleyi her fırsatta dar gelirli için konut yapmaya ağırlık verdiklerini söyleyen TOKi yaptı. TOKİ’nin ‘arsa satış karşılığı gelir paylaşımı’ modeliyle Kayabaşı’nda ihale ettiği 2 parselde 2.3 milyarlık konut projesi yapılacak. TOKİ bu ihaleden 563 milyon lira kasasına koyacak. TOKİ arsalarında lüks konutlar yükselirken dar ve orta gelirli vatandaş kiracı olmaya devam edecek.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER