Ülkü Sincar : YAŞAYAN TARİHİN BİZE HATIRLATTIKLARI

Aralık 11, 2015, 6:02 am 7.695 izlenme

Yıl 1974 Kıbrıs Harekâtı (TSK kod adı: Atilla Harekâtı)..

20 Temmuz 1974’te Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Kıbrıs’ta başlattığı ve 14 Ağustos’ta Türk Birlikleri’nin başkent Lefkoşa’ya girmesiyle sonuçlanan askerî harekât.

İngiltere Başbakanı Harold Wilson’a 19 Temmuz’u 20 Temmuz’a bağlayan gece İngiltere Başbakanı, Ecevit’e “Beni evimden (Downing Street) Dışişleri Bakanlığı’na kadar koşturdunuz. Araç da bulamadım, süt kamyonuyla Bakanlığa geldim…” Sözlerini söyleten Harekat

Gece Saat gece 02.00’ Kıbrıs Barış Harekatının başlamasından üç saat önce Ecevit, Kıbrıs’a askeri harekata karşı çıkan ABD’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Joseph Sisco ile görüşüyor.
Sisco
“Kıbrıs’taki Pro-Makarios hareketi Türkiye’nin çıkarına olmayacaktır. Amerika direkt ya da sessiz kalarak Enosis’in karşısındadır” sözlerine Ecevit “Zaten sessiz kalındı” karşılığını veriyor. Sisco, Anayasal düzenlemeleri yeniden Türk haklarının yapılandırılacaktır diyor ..Eğer bana yarın hiçbir şey olmayacağına dair söz verirseniz, kalacağım Eğer kendi yolunuzda ilerlerseniz oluşabilecek zorlukları biliyorsunuz.

Araya ABD Büyükelçisi Macomber’in “Sizin asıl gücünüz sizin hümanistliğiniz. Bu yolla hayatları kurtaracağız. Bir gün bile kaybedemezsiniz” sözleri giriyor. Sisco’nun “Tüm kararları 48 saat için erteleyin, böylece biz Atina’ya dönebiliriz” sözleriyle bitiyor.Ecevit sessizce Kafasını sallıyor..

ABD Dışişleri Bakanı Kissinger’in “Türklerin, olmasından korkulan karaya çıkışları hakkında bilgilendirildim” sözleri “Saat kaçta” sorusuyla kesiliyor. Kissinger “Sanırım 7.45 civarıydı. Bazılarının da görmüş olabileceği gibi Mr. Eagleburger elinde bir kağıtla geldi ve bana verdi.”Türklerin bu çılgınlığı yapacağına inanamadım .”

20 Temmuz 1974 Ayşe Tatile çıktı !.. Dış İşleri Bakanı Turan Güneş’in çağrısının olduğu gün, TRT radyolarında “Bir gece ansızın gelebiliriz.” şarkısı çalınmış ..Amerika ve Avrupa Birliği’nin baskılarına rağmen, Kıbrıs’a Türk askeri çıkmıştır.

30 Ocak – ABD, Türkiye’ye silah ambargosu uygulamaya başladı.
13 Şubat – Kıbrıs Türk Federe Devleti kuruldu. Rauf Denktaş, Devlet Başkanı oldu.

31 Mart – Süleyman Demirel, Milliyetçi Cephe Hükümeti’ni kurdu. Bu hükümette Başbakan yardımcıları olarak MSP Genel Başkanı Necmettin Erbakan, MHP Genel Başkanı Alpaslan Türkeş ve CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu yer aldı

25 Temmuz – Milliyetçi cephe Hükümeti, ABD’ye, Türkiye’deki ortak savunma üslerinin anlaşmalarının geçersiz olduğunu açıklayarak , üslere Türk bayrağı çekileceğini bilirdi.

26 Temmuz – Türk-Amerikan ilişkilerini görüşmek üzere NATO Konseyi acele toplantıya çağrılırken, Kıbrıs Türk Federe Devleti Savunma Bakanı Osman Örek de, Kıbrıs’taki Türk arazisi üzerindeki ABD üslerinin kapatılacağını açıkladı.

29 Temmuz – Genelkurmay Başkanlığı, ABD üslerinin devralındığını açıkladı.

30 Temmuz – Kıbrıs Türk Federe Devleti, adadaki üç ABD haberalma tesisini kapattğını açıkladı.

2 Ekim – ABD, Türkiye’ye uyguladığı silah ambargosunu kaldırma kararı aldı ..

Sevelim yada sevmeyelim Bülent Ecevit,Süleyman Demirel ,Alparslan Türkeş Ve Necmettin Erbakan….. Bu güne bakınca Bu ülkeden devlet adamları geçmiş dedirtecek isimlerdir…

Mesele Şahsiyet meselesidir !.. Kimlik mücadelesidir.Türkiye hiç bir zaman çaresiz değildir..

Ülkü Sincar

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

MAKYAVELİST BATAKLIĞIN SAKİNLERİ

ERTUĞRUL SUBAŞI

DERDİ TÜRK MİLLETİ OLANIN KARŞISINDA İYİ-MARKSİST-SOL OLURMUŞ

ERTUĞRUL SUBAŞI

TÜRK MİLLİ DURUŞU ve GÜNÜMÜZ

ERTUĞRUL SUBAŞI

BENZER HABERLER