Ülkü Sincar’dan önemli bir konu için dikkat çeken uyarı

Eylül 23, 2016, 5:07 am 1.815 izlenme

Okulların açılmasıyla Öğrenci sayılarında ki artış ve azalma bir kez daha gösterdi ki Anadolu hızla boşalıyor. .Sosyo ekonomik nedenler başta olmak üzere Karadeniz, Doğu ,Güneydoğu Batıya akıyor Farkında olmadan Demografik dizayn hızla devam ediyor.
Bu göç hareketlerini durdurmak için mutlaka gereken tedbirler alınmalı.yıllardır dikkat edilmeyen bir husus ise göç alan şehirlerde etnik ve mezhepsel ayrışmanın olduğu blok yaşam alanlarının oluşması .
Örneğin 1 Yıl önce Gaziantep’in alevi köylerinin güvenli olmadığı gerekçesi ile toplu halde köyleri boşatıp merkeze yerleşmeleri ,aynı mahallerin blok halde batıya gitmesi..
Düşünün artık Suriyelilerin yaşadığı mahalleler diye bir tanımımız var.
Bu nüfus hareketliliği 2012 yılında başladı Resmi verilere göre 2012 yılında Doğu Karadeniz de göç patlaması yaşandı.
Doğu Karadeniz’den 110 bin kişi Batıya göç etti. 85 bin kişi Doğudan ,Doğu Karadeniz’e yerleşti.
TÜİK ‘e göre aynı yıl net göç hızı en fazla 7,74 ile Batı Marmara’da, 7,29 ile Doğu Karadeniz’de. Bunlar resmi veriler gayri resmi ve mevsimlik nüfus hareketleri çok daha büyük boyuttadır .
Dikkat edin toplumsal olaylarla ilgili Ekranlarda haber verilirken yada analiz yapılırken bölgenin etnik ve mezhepsel kimliğinin tanımlanır olması ülkede ki sosyal dokunun nasıl tahrip edildiğine dair endişe verici boyutta olduğunun göstergesidir.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER