Ulusal Basın: “MHP’li muhaliflerde ‘öne çıkma’ çatlağı”

Mayıs 17, 2016, 6:19 am 1.575 izlenme

MHP Muhalif Genel Başkan adayları arasında varılan mutabakata uymayan Akşener’e diğer Genel Başkan adayları tarafından gösterilen tepki ulusal basında böyle haber oldu

“MHP Genel Merkezi dört genel başkan adayı için ihraç kozunu elinde tutuyor. Muhalifler arasında ‘öne çıkma çatlağı’ ise Koray Aydın’ın Akşener’e yönelik ‘paralel destek kesin’ iddiasıyla derinleşiyor
Muhaliflerin 15 Mayıs’ta yapılması için gayret gösterdiği, ancak sonuç alamadığı kongre girişiminin ardından MHP’de kartlar yeniden dağıtılıyor. Yargıtay’dan çıkacak karara odaklanan genel merkez ve muhalifler, stratejilerine uygun taktik silahlarını devreye sokmaya hazırlanıyor. Genel Merkezin elinde özellikle dört genel başkan adayı için “ihraç istemiyle tedbirli disipline sevk” en büyük koz olarak bulunuyor. Muhalifler ise oluşan kongre rüzgarına güveniyor.
Çatlak derinleşiyor
Kongre alanında dört genel başkan adayının önceden vardığı “bildiriden sonra ayrılalım” mutabakatına rağmen Akşener’in otobüs üzerinden yaptığı ve miting havasına bürünen konuşması muhalif kanatta kırılmaya yol açtı. Akşener’in mutabakata uymadığını belirterek, açıktan eleştiren Koray Aydın, muhalif kanattaki çatlağın gittikçe derinleştiğini gözler önüne serdi. Aydın, “Ellerini demire geçirip ben buradan ayrılmayacağım, gelip ayırsınlar çıkışı mutabakatımızı dışındadır. Meral Hanım anlaşılıyor ki kendisine ayrı bir yol çizecek” dedi.
Aydın, Genel Merkez’in “paralel” suçlaması konusunda ise, “Bütün illerde tek aday üzerinde birleşmesi, onun mitingileri için yoğun organizasyon yapılması nedeniyle algı Meral Hanım üzerinde yoğunlaşıyor. Söylem olmaktan çıkmış, bu hareketi temsil eden arkaşların bir takım destek verme organizasyonlarına dönüştüğünü görüyoruz. Bu kendisinin cemaatçi olduğu anlamına gelmez ama oradan kendisine bir destek olduğu kesindir” dedi.
Benzer rahatsızlık Sinan Oğan cephesinde de yaşanıyor. Akşener’in sadece kendisini öne çıkarması şık bulunmuyor. Akşener kanadında ise bu çıkışların beklendiği ve sürpriz olmadığı dile getiriliyor. Akşener kanadı, ilginin Meral Hanım’da toplanmasından diğer adayların rahatsızlık, hatta ümitsizlik içine düştüğünü savunuyor. Muhalif kanattaki bu yarılma Genel Merkez tarafından memnuniyetle karşılanıyor.
İhraç en büyük koz
Gözü kulağı Yargıtay’da olan Genel Merkez kongre tartışmalarının ilk dönemine göre daha rahat. Genel Merkez’in en büyük kozu “ihraç istemiyle tedbirli disipline sevk” hamlesi. Yargıtay’dan onama kararı çıkması halinde kongreyi toplayacak olan MHP Genel Merkezi, dört genel başkan adayı hakkında ihraç istemiyle tedbirli disipline sevk işlemi başlatarak devre dışı bırakacak. Tüzüğe göre tedbirli disiplin işlemi başlatılan kişiler aday olamıyor, oy kullanamıyor. Yargıtay’dan olağanüstü kongre yapılmasın kararı çıkması halinde de bu isimlerin ihraç edileceği dile getiriliyor.”

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER