Usame Solak :Türkmen köyleri yoğun bombardıman altında

Ocak 28, 2016, 3:34 am 1.951 izlenme

Halep Türkmenleri sahipsiz,Türkiye’nin Dış politikasındaki tutarsızlığın faturasının önemli bir kısmını Türkmen Dağı çevresindeki Halep Türkmenleri ödüyor.

Türkmen Dağı çevresindeki yaşanan olayları ve gelişmeleri Türkmen Meclisi Hatay sorumlusu Usame Solak anlattı :

Suriye Türkmen Meclisi Hatay Şubesi Sorumlusu Usame Solak, Türkmen köylerine yönelik yoğun top atışı yapıldığını belirtti. Solak, Suriye ordusunun ve Rus güçlerinin 5 gün önce Türkmen köylerine yönelik saldırılarında bölgenin merkezinde yer alan Gebelli köyünü kaybettiklerini hatırlattı.

Türkmenlerin ellerinde kalan köyleri savunduğunu aktaran Solak, “Köylere yoğun top atışı yapılıyor. Evleri, yolları, seyyar hastaneleri her şeyi hedef alıyorlar. Şu an elimizdeki köylerde sivil kalmadı.

Hepsi sınırdaki çadırlara yerleşti. Onlar da çok tedirginler” ifadelerini kullandı. Rus jetlerinin de köylerine füze saldırıları yaptığını belirten Solak, sınıra yakın bölgeye gelen sivillerin soğuk hava ile mücadele ederek, yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi.

Öte yandan Lazkiye kırsalındaki Cebel Ekrad’a yönelik saldırılar da devam ediyor. Burada yaralanan ve Yayladağı yakınındaki sınır bölgesine getirilen 2 kişi, sıfır noktasındaki sahra hastanesinde yapılan ilk müdahalenin ardından Hatay’daki hastanelere sevk edildi. Bu arada, Türk savaş uçaklarının Rus savaş uçağını düşürdüğü bölgenin Suriye tarafından ele geçirildiği belirtildi.

Gelişmeleri duyuran İran medyası, “Şam ve Moskova’nın Ankara’ya cevabı gecikmedi. Suriye ordusu, Türkiye’nin Rus uçağını düşürdüğü bölgeyi fethetti” ifadelerini kullandı. Fars Haber Ajansı, “Suriye ordusunun Lazkiye’nin kuzeyinde Cebel El-Türkmen bölgesinin derinliklerinde yer alan Rabia kasabasını kurtardıktan sonra çok belirleyici bir zafer elde ettiğini” belirtti.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER