YPG ÇEKİLMEYECEĞİZ DEDİ,2.GÜNDE TANKLAR SURİYE’YE GİRDİ

Ağustos 25, 2016, 7:02 am 1.554 izlenme

Cerablus operasyonunda ikinci gün: Sınır yeniden hareketlendi, tanklar içeri girdi
Karkamış sınırında konuşlu bazı tankların ve iş makinalarının sınırı geçerek Suriye tarafına gittiği görüldü.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı Operasyonu ikinci gününde devam ediyor. Sabah saat 09.20 sıralarında bir grup tank ve iş makinesi Suriye sınırını geçip, iç kesimlere doğru hareket etti.
İHA’DAN MECBURİ İNİŞ
Fırat Kalkanı Operasyonu’ndan dönen Bayraktar tipi taktik sınıftaki İnsansız Hava Aracı (İHA) Şanlıurfa’da isot tarlasına mecburi iniş yaptı. İniş sırasında İHA’da hasar meydana geldi. Dün gece meydana gelen olayda, keşif görevinden dönen İHA’da motor arızası sonrasında eski Şanlıurfa Havalimanı’na iniş planlandı. Ancak havalimanında uçuş emniyetinin riske atılmaması için İHA, havalimanına çok yakın bir tarlaya indirildi. Mecburi inişin ardından Bayraktar tipi taktik sınıf İHA’nın burun ve gövdesinde hasar meydana geldi.
Konuyla ilgili bilgi veren Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, iniş sırasında İHA’da hasar oluştuğunu belirterek, “Askeri yetkililer konuyla ilgili incelemelerini sürdürüyor. Sert inişle birlikte oluşan hasarın en kısa sürede giderileceği bilgisini aldık” dedi.
İşte Fırat Kalkanı Operasyonu’nun ikinci gününde saat saat yaşananlar:
09.20: Karkamış sınırında konuşlu bazı tankların ve iş makinalarının sınırı geçerek Suriye tarafına gittiği görüldü.
09.45: AFP, sınırı geçen Türk tanklarının sayısının 10 olduğunu duyurdu.

***                  ***              ***

Dün Türkiye’de görüşmeler yapan ABD’nin 2 numarası Biden’in açıklamalarından sonra YPG bu açıklamayı yaptı..
YPG’den yeni açıklama: Kimse geri çekilmemizi isteyemez
ABD ve Türkiye, YPG’yi Fırat Nehri’nin doğusuna dönmeleri konusunda uyarırken, YPG’den “Asla çekilmeyiz” açıklaması geldi.
ABD ve Türkiye, YPG’yi Fırat Nehri’nin doğusuna dönmeleri konusunda uyarırken, YPG’den yeni bir açıklama geldi.
Hürriyet’in haberine göre YPG Sözcüsü Redur Xelil, Türkiye’nin operasyonu IŞİD’e değil, Kürtlere karşı yaptığını iddia ederek, Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini ve hiç kimsenin kendilerine bu dayatmada bulunamayacağını söyledi. Xelil, “Kimse bizim kendi topraklarımızdan geri çekilmemizi isteyemez” dedi.
Dün Ankara’da Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen ABD Başkan Yardımcısı Biden, “YPG, Fırat’ın doğusunda kalmazsa desteğimizi kaybedecek” açıklamasında bulunmuştu.
SDG ve ÖSO çatıştı
Türkiye destekli ÖSO güçleri, Fırat Nehri boyunca güneye doğru ilerledi. YPG’nin omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) de kuzeye ilerleyerek, ÖSO’nun önünü kesmeye çalıştı. Lübnanlı El Meyadin TV’nin haberine göre, ÖSO ve SDG arasında çatışma çıktı. Muhalif kaynaklara göre SDG güçleri Türk topçusunun ateş açmasıyla Ayn el-Beyda’dan çekilmek zorunda kaldı.

YENİ HABERLER

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

KÖŞE YAZILARI

Güney Türkistan yardım bekliyor

ERHAN ÖZTUNÇ

COVİD 19 NEDİR?,NE DEĞİLDİR?

DR.İRFAN SUMRU

Mutlu yorgunluklar ve Yürek dolusu Teşekkürler..

ERHAN ÖZTUNÇ

BENZER HABERLER